• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

YEREL SEÇİMLERDE OY KULLANARAK ŞEHRİNE VE OYUNA SAHİP ÇIK


Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

Bu sergide "Mazaretler" var

Melekler Masallarla AKM'de Buluştu

 Ege Üniversitesi(EÜ) Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melek Şahan'ın 50 parçadan oluşan “Melekler, Masallar ve Mazeretler” adlı heykel sergisi Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu.

Ege Üniversitesi Kültür, Sanat ve Danışma Kurulu tarafından hazırlanan; Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştirilen serginin açılışına EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, Kültür Sanat ve Danışma Kurulu Başkanı ve Ege Üniversitesi Moda Tasarım Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ziynet Öndoğan, akademisyenler, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

Serginin açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan,  “Geçen ay Cumhuriyetimizin Kuruluşu ve Atatürk Günleri kapsamında “Ekim’den Esintiler” başlığıyla sergi sezonunu açtık. Kasım ayını da Mustafa Kemal Atatürk’ün "Gençler! Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yüceltecek olan sizlersiniz" sözüne adayarak Melek Şahan’ın çocukların günahsız, tertemiz duygularını içeren sergisini sanatseverlerin beğenisine sunduk” diye konuştu.

Serginin teması ile ilgili konuşan Doç. Dr. Melek Şahan, “Saflık, bilgelik ve doğallık çocuklara özgüdür. Çocuklar melek gibidir. Benim hikâyemde çocuklar; hem kendilerini hem de doğada özü gibi bulunan tüm canlıları temsil etmektedir. Savaşta kimsesiz kalmış, acının ortasında duran çocuk fotoğrafları gördüm. Savunmasız, dilsiz, aç, sevgisiz, dilenen, çalıştırılan, taciz edilen, şiddet gören nice çocuklar var büyüklerin dünyasında. Onlar için yarattıkları bu ortam için binlerce mazereti olan. Yalnız ve yitik çocuklar. Masallarla değil, büyüklerin hırslar dünyasında gözlerini açan. Oysa masallar bilge arkadaşlar gibidirler. İnsanlığın ortak bilinçaltının aynasıdırlar. Günümüz dünyasında bilgelik yalnızca ‘gerçekler’le sınırlandırılmıştır. Genç varlık mutlaka korunma ve sığınma ister. Gerçeğe de ihtiyaç vardır. Çocuklara tamamen dürüstçe ve gerçeklere dayanarak iyilik ve kötülükten söz etmenin yolu, benlikten, iç, en derin benlikten söz etmektir.  Bunun en iyi yolu da masallar ve mitlerdir. Çocuklara doğru ile yanlış öğretilirken, gerçekçi anlatılar bunu yapmak için en zor ortamdır. Kolektif bilincin yüzeyselliklerine, basitleştirici bir ahlakçılığa ve çeşitli yansıtmalara takılıp kalmamak çok güçtür.  Ben de masalların eğitici ve sağaltıcı yönüne inananlardanım. Hem çocuklara hem yetişkinlere masallar yol göstersin dilerim” dedi.

Sergi, 29 Aralık'a kadar Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde ziyaretçilere açık olacak.

Doç. Dr. Melek Şahan Kimdir?

Denizli'de1971'de doğan Melek Şahan, 1993 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü’nde lisans, 1997 yılında Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı’nda yüksek lisans, 2004 Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalında doktora eğitimlerini tamamladı. Heykel ve resim çalışmaları yapan Şahan, hâlen Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak görev yapıyor.
(Ege Ajans)Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.07206.0963
Euro6.77726.8043
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 15° 7°
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı