• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram
Büyükşehir Yasası Tartışıldı

Belediyeler ile yerel yönetimler konusunda uzmanlık bilgisine sahip akademisyenleri aynı masada bir araya getirmeyi amaçlayan ve Bergama Belediyesi işbirliğinde düzenlenen organizasyonda "Yeni Büyükşehir Düzeni" masaya yatırdı.

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç'in ev sahipliği eğitim programına CHP eski Milletvekili Prof. Dr. Oğuz Oyan, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gencer, Malatya Hekimhan Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları, YAYED Başkanı Doç. Dr. Süheyla Suzan Alıca, Emekli Vali Ardahan Totuk, Temel Koçaklar gibi isimler ile akademisyenler, çeşitli belediyelerin başkan yardımcıları, YAYED Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri ve Bergama Belediyesi çalışanları katıldılar.

Grup çalışmalarının, sunumların ve tartışmaların gerçekleştirildiği eğitim seminerinin açılış konuşmasını yapan Belediye Bakanı Mehmet Gönenç; "Bizim bugün yaptığımız iş Büyükşehir Yasası çıkmadan çok daha önce yapılması gereken, tartışılması gereken bir konu. Ama ne yazık ki bu yasayı yapanlar ve dayatanlar böyle bir çaba içinde olmadı. Çok kısa süre içinde hiçbir paydaşa görüş belirtme olanağı tanımadan, hatta kendi siyasi düşüncedekilere dahi paylaşma olanağı tanımadan apar topar çıkmış bir yasanın sıkıntılarını çekiyoruz" dedi.

ANAYASAYA AYKIRIDIR

YAYED Başkanı Doç. Dr. Süheyla Suzan Alıca ise konuşmasında; "UNECO'nun 999'uncu kültür mirası olan gerçekleştirmek mutluluk verici, ev sahipliği ve güler yüzlülüğünden dolayı Başkan Mehmet Gönenç ve çalışanlarına teşekkür ediyorum" dedi. Konuşmasında Büyükşehir yasasının hukuki sorunu olduğuna değinen Doç. Dr.Alıca; "Hukuki mi değil mi tartışması yapılmadığı için çok fazla gündeme gelmiyor ama bu yasa anayasaya da aykırıdır. Gerçi Anayasa Mahkemesi'ne gitti ama tartışılacak çok yönü var. Şu anda Türkiye'nin 30 ilinde farklı bir yönetim, geri kalan 51 ilde ise farklı bir yönetim doğmuş durumda. Bu anlamda da ülke yönetiminde farklı uygulamalar söz konusu olmuştur" dedi.  Doç. Dr.Alıca'nın konuşması sonrası ise YAYED Genel Sekreteri Serhat Salihoğlu'nun sunumu dinlendi.

Seminerin Moderatörlük görevini CHP İzmir eski Milletvekili Prof. Dr. Oğuz üstlenirken tartışmalarda; Büyükşehir düzeninde tarımsal kalkınma da dahil olmak üzere kalkınma mümkün müdür? Mümkünse nasıl? Bir görüşe göre kalkınma gündemden çıkmış mıdır?, Veya başka bir görüşe göre kalkınmanın yeni araçları söz konusu mudur? Toprak hangi araçlarla yönetilecektir? Kentsel ve kırsal rant kamuya nasıl dönecektir? Yeni düzen planlama için daha mı elverişlidir? sorularına yanıt arandı. Öğleden sonra ise moderatörlük görevini devralan Doç.Dr. Süheyla Suzan Alıca; İlçe belediyelerine ve merkezi idarenin taşra örgütlenmesine gerek var mıdır? Yeni düzen halk katılımına açık mıdır? Temsil düzeyi yükseltilmiş midir? sorularını gündeme getirerek yanıt aradı. Eğitim seminerinin sonunda ise Yrd.Doç.Dr. Ozan Zengin tarafından genel değerlendirme yapıldı.

Yapılan etkinlik ile ilgili, etkinlik sonrası bir değerlendirme yapan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, "İlçemizde gerçekleşen ve Büyükşehir yasasının ele alındığı Kış Okulu'nun üçüncüsünde, yerel yönetimler konusunda uzmanların katılımıyla önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptık. Verimli olduğu düşüncesindeyim. Burada konuşulanlar ve yapılan tespitlerin önümüzdeki zamanlarda değişeceği bildirilen yasaya katkı sağlayacağını düşünüyorum" dedi.

YAYED (Yerel Yönetim ve Araştırma Yardım ve Eğitim Derneği) ve Bergama Belediyesi işbirliği ile düzenlenen Kış Okulu Eğitim Semineri'nin üçüncüsü Bergama'da yapılan şehir turu ile sona erdi. 


WEB SİTENİZ OLSUN İSTER MİSİNİZ ?

Aşağıdaki formu doldurunuz...
5 gün yayında kalacak ücretsiz sitenizi hazırlayınız...
Hazırladığınız deneme sitesinden memnun kalmanız halinde,
Hazırladığınız siteyi bizimle iletişime geçerek aktifleştiriniz.
Site aktifleştirmek için;    info@elalajans.net 

www.sitenizvar.net   /   www.elalajans.net
 info@sitenizvar.net   /   info@elalajans.net


  
1094 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.77706.8041
Euro7.56017.5904
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı