• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram
Yaşar Kemal Anıldı

Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen anma etkinliğine Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık Tunç ile çok sayıda edebiyatsever katıldı. Geçtiğimiz yıl 92 yaşında sonsuzluğa uğurlanan Yaşar Kemal'in özlemle anıldığı törenin açılış konuşmasını Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş yaptı. Başkan Pekdaş, büyük usta Yaşar Kemal’in sadece yurtiçinde değil yurtdışında da tanınan ve sevilen bir yazar olduğunu dile getirerek, “Bugün burada savaşların, yoksulluğun hüküm sürdüğü bu dünyada bize umudumuzu hiçbir zaman kaybetmemiz gerektiğini öğreten Yaşar Kemal’i dostlarından dinleyerek, yeniden anarak, onun umudunu dünyaya hakim kılmak için, Türkiye’ye barış gelsin demek için biraraya geldik. Tüm katılımcılara geldikleri için çok teşekkür ediyorum. O’nu analım, O’nu yaşayalım…” dedi.

ÖZLEM VE HÜZÜN BİRARADA

Eserleri pek çok dile çevrilmiş Yaşar Kemal’in anıldığı törende ilk olarak İzmir Devlet Tiyatroları Sanatçıları sahne aldı.  Piyano ve viyolonsel eşliğinde usta yazarın eserlerinden seçme bölümlerin okunduğu dinletide deneyimli tiyatro sanatçıları usta yazarın hayatını kaleminden dökülen yazılarla harmanlayarak okudu. Türkçenin gücünü ve akıcılığını kulaklara taşıyan dinleti salondakileri Anadolu'nun uçsuz bucaksız, bereketli topraklarında hüzünlü bir yolculuğa çıkardı. Dinleyicilerin beğenilerini ayakta alkışlayarak gösterdiği okuma sonunda sahneye çıkan Başkan Pekdaş, tiyatro sanatçılarına sergiledikleri başarılı performanstan ötürü çiçek takdim etti. 

YÜREĞİ İNSAN SEVGİSİYLE DOLUYDU

Etkinliğin ikinci bölümünde ise eleştirmen Ömer Türkeş, yazar Semih Gümüş ve film yapımcısı Arif Keskiner söz alarak, Yaşar Kemal'le olan anılarını, duygu ve düşüncelerini paylaştı. Keyifli anıların yanı sıra Yaşar Kemal'e olan özlemin de dile getirildiği söyleşi ile usta yazar bir kez daha anıldı. Yaşar Kemal’in aynı zamanda hemşehrisi de olan Arif Keskiner, anılarını dinleyiciyle paylaşırken, yazar Semih Gümüş de Yaşar Kemal’in ‘İnce Memed’ ile başlayan yazarlık serüvene değindi. Gümüş, Yaşar Kemal’in yüreği her zaman insan sevisiyle dolu bir kişi olduğunu, yazarlığı kadar hafızasının da çok güçlü olduğunu söyledi. Söyleşide son sözü alan eleştirmen Ömer Türkeş de Yaşar Kemal’in Türk edebiyatına kattığı değeri ve romancılığının önemini dile getirdi. 


WEB SİTENİZ OLSUN İSTER MİSİNİZ ?

Aşağıdaki formu doldurunuz...
5 gün yayında kalacak ücretsiz sitenizi hazırlayınız...
Hazırladığınız deneme sitesinden memnun kalmanız halinde,
Hazırladığınız siteyi bizimle iletişime geçerek aktifleştiriniz.
Site aktifleştirmek için;    info@elalajans.net 

www.sitenizvar.net   /   www.elalajans.net
 info@sitenizvar.net   /   info@elalajans.net


  
1109 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.77706.8041
Euro7.56017.5904
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı