• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram
Hastaları Hayata Bağlıyor

Özel Tınaztepe Hastanesi Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özgür Sunay, Meme kanseri nedeniyle memesi alınan kadınlarda memenin yeniden yapılmasıyla psikolojik, sosyal ve fiziksel sıkıntı çeken hastaların kendine güveninin arttığını ve sosyal adaptasyonlarının daha rahat olduğunu belirtti. Op. Dr. Sunay, mastektomi (memenin alınması) ile aynı seansta meme onarımının yapılabildiğini söyledi.

Meme kanserine cerrahi yaklaşımın değişmesiyle birlikte total mastektomi (memenin tamamının alınması) sonrası meme onarımının mümkün olduğunu vurgulayan Özel Tınaztepe Hastanesi Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özgür Sunay, “Meme rekonstrüksiyonu (yeniden yapımı) memenin alınması sonrası tekrar oluşturulmasıdır. Meme kanseri tedavisinde memenin tamamının alınması veya cildinin ve meme başının korunarak sadece iç kısmının alınması (cilt koruyucu mastektomi) mümkündür. Bundan sonra ya aynı seansta ya da mastektomi operasyonundan daha sonra yapılacak bir cerrahi müdahale ile memenin tekrar oluşturulması kararlaştırılır” dedi.

KARAR AŞAMASI ÖNEMLİ

Mastektomi sonrasında bir veya her iki memesini de kaybeden, genel sağlık durumu iyi olan hemen hemen her hastaya meme onarımının yapılabileceğini kaydeden Op. Dr. Sunay, “Meme onarımının zamanına ve tekniğine karar verirken; tümörün yeri, yapısı, mastektominin şekli ve operasyon sonrasında radyoterapi-kemoterapi tedavilerinin uygulanıp- uygulanmayacağı göz önüne alınmalıdır. Bunun yanında meme onarımının şekli ve tekniğinde; hastanın genel durumu, yaşı, kilosu, sistemik hastalıklarının olup olmaması, yaşam tarzı, memenin şekli, büyüklüğü ve hastanın ameliyat sonrası beklentisinin nasıl olduğu da büyük önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.

AYNI SEANSTA ONARIM

Meme onarımının, meme kanserinde uygulanacak olan radyoterapi ve kemoterapi tedavisine olumsuz herhangi bir etkisinin bulunmadığını belirten Op. Dr. Sunay, şu bilgileri verdi:

“Meme kanserinin takibinde kullanılan yöntemler, meme onarımı sonrası da uygulanabilir. Fakat, silikon protez ile onarım yapılan hastalarda takip için mamografi yerine, MR incelemesi daha uygun olmaktadır. Yakın geçmişe kadar meme kanseri tedavisi genellikle memenin ve koltuk altı lenf bezlerinin tamamen alınması şeklindeydi. Halen gerekli durumlarda total mastektomi yapılıyor olsa da, erken teşhis olanaklarının artmasıyla artık meme dokusu koruyucu, cilt koruyucu, meme başı koruyucu cerrahiler yapılabilmektedir. Bununla birlikte hastanın isteği doğrultusunda, genel durumu uygun olan hastada, genel cerrah ve kanser uzmanının onayı alınarak mastektomi ile aynı seansta meme onarımı yapılabilir.

Op. Dr. Sunay, meme kanseri hastalarına uygulanan meme onarımı ile birlikte hastaların psikolojik, sosyal ve fiziksel sıkıntılarından kurtulduklarını dile getirdi.

 


WEB SİTENİZ OLSUN İSTER MİSİNİZ ?

Aşağıdaki formu doldurunuz...
5 gün yayında kalacak ücretsiz sitenizi hazırlayınız...
Hazırladığınız deneme sitesinden memnun kalmanız halinde,
Hazırladığınız siteyi bizimle iletişime geçerek aktifleştiriniz.
Site aktifleştirmek için;    info@elalajans.net 

www.sitenizvar.net   /   www.elalajans.net
 info@sitenizvar.net   /   info@elalajans.net


  
1630 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.75266.7796
Euro7.65917.6897
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı