• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram
Risk Taşıyorlar

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı Başkanı ve Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir, 60 yaş üzeri olanların daha dikkatli olması gerektiğini açıklayarak hastalık hakkında bilgi verdi.
"Toplumda halk sağlığı açısından çok önemli bir hastalık var, damar tıkayıcı yani trombotik hastalıklar. Bunun iki ana başlığa ayırıyoruz; atardamarın tıkanması, toplar damarın tıkanması. Bugünkü konumuz toplar damarın tıkanmasına bağlı yaşadığımız sorunlar. Toplayıcı damarların tıkanması sonucunda ortaya çıkması iki tane önemli tablo var. Bacak şişmesi ile ortaya çıkan, bacağın derin damarlarının tıkanması, diğeri ise bu bacakta ortaya çıkan pıhtıların kopup akciğer damarlarını tıkaması olayı” diye konuşan Demir,  “Bu çok önemli bir hastalık. Neden önemli bir hastalık? Çünkü, öldürebilen bir hastalık yani bacak damarından pıhtı kopup akciğerlere geldiğinde hastayı ölüme götürebilir fakat aynı zamanda bu elbette önlene bilen bir hastalıktır. Bu hastalığı önlemek için ortaya çıkmasına sebep olan risk faktörlerini değerlendirmek gerekiyor. Eğer hastamız gerekli riski taşıyorsa yaşı ilerledikçe hastalığa yakalanma riski yüksektir. Hastalığın belirtilerine gelecek olursak, iki tane ana klinik tablosu vardır. Biri bacak derin damarlarının tıkanması. Bacak derin damarları tıkandığı zaman bir bacak diğer bacağa göre daha şiş, ağrılı, kızarık ve yürüme zorluğu gibi birçok belirtisi vardır. Fakat bu belirtilerin hepsi bu hastalığa özgü belirtiler olmadığı için gerekli araştırmalar yapılmalıdır. Bir diğer belirti akciğer damarları tıkanmışsa, buna bağlı olarak nefes darlığı, göğüs ağrısı, çarpıntı, kanlı balgam çıkarma, yan ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar. Toplumda sık görülen bir hastalık, genel toplumda yaştan bağımsız bakacak olursak bin kişiden birinde gözüken bir hastalıktır. Yaş dikkate alınır özellikle 60 yaş ve üzeri hastalarda olan gittikçe artar ve yüz kişiden bire kadar inebilir” dedi.

HAREKETSİZ VE ŞİŞMAN OLANLAR   RİSK TAŞIYOR

Prof. Dr. Demir,  “Bu hastalığın en önemli risk faktörleri hareketsizlik ve şişmanlıktır. Ağır sporlara gerek olmadan sadece yürüyüş yaparak kilo vererek bu hastalığa engel olunabilir. Tabi risk sıfıra inmez çünkü yaşınızı küçültemezsiniz. Özel ilaçlar kullanarak  engellenebilen bir hastalık olması sebebiyle aile hekimleri ya da bu konuda uzman doktorlara başvurarak riski oldukça azaltmak mümkündür” dedi. 
(Ege Ajans)

 


WEB SİTENİZ OLSUN İSTER MİSİNİZ ?

Aşağıdaki formu doldurunuz...
5 gün yayında kalacak ücretsiz sitenizi hazırlayınız...
Hazırladığınız deneme sitesinden memnun kalmanız halinde,
Hazırladığınız siteyi bizimle iletişime geçerek aktifleştiriniz.
Site aktifleştirmek için;    info@elalajans.net 

www.sitenizvar.net   /   www.elalajans.net
 info@sitenizvar.net   /   info@elalajans.net


  
1044 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.77706.8041
Euro7.56017.5904
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı