• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

Bostanlının Yatık Binaları İçin Yeni Plan

Karşıyaka Belediyesi, ‘yatık binalar’ olarak bilinen ve üç ay önce İzmir Valiliği tarafından tahliye kararı çıkarılan Bostanlı’daki apartmanlar için imar planı revizyonunu tamamladı. Binaların bulunduğu 1359 ada ile ilgili imar planı değişikliği Karşıyaka Belediye Meclisi’nden geçirildi ve onay için İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gönderildi. Büyükşehir yetkilileri, en geç üç ay içerisinde gerekli incelemeleri yapacak ve onay verilmesiyle birlikte plan yürürlüğe girecek.

RİSKLİ YAPI TESPİTİNİN ARDINDAN YIKIMA BAŞLANACAK

Karşıyaka Belediyesi’nin imar planı değişikliği hazırlıklarıyla eş zamanlı olarak, binaların riskli yapı tespiti için başlatılan girişimlerde de sonuca yaklaşıldı. 10 binanın 9’unda tespit çalışmaları mülk sahiplerince yaptırılırken, bir binanın testi de Karşıyaka Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. Laboratuvar ve inceleme aşamasına gelinen tespit sürecinin ardından, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binalara ilişkin raporunu açıklayacak. Riskli yapı tespitine müteakip 60 gün içerisinde binaların tamamen boşaltılması ve sonrasında yıkılması zorunlu olacak.

“VATANDAŞIN HAKKINI KORUYAN BİR PLAN HAZIRLADIK”

Çalışmalar hakkında bilgi veren Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Yıldırım, “Mülk sakinlerinin haklarını korumak için gerekli hassasiyeti göstererek, imar planı değişikliği çalışmalarımızı bitirdik. Büyükşehir Belediyemizin değerlendirme ve onay aşamasının da mümkün olan en kısa zamanda tamamlanacağına inanıyoruz. Bu noktada temel amacımız, riskli yapı tespiti ile imar planı değişikliğinin onay sürecini eşgüdüm halinde yürütmektir. Dolayısıyla vatandaşlarımız binalarını yıktıklarında, yeni bina yapmak için ruhsat almak üzere imar planları hazır olmuş olacak. Karşıyaka Belediyesi olarak, İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte, ilk günden bu yana gösterdiğimiz hassasiyeti bundan sonra da aynı kararlılık ile sürdürecek, her aşamada vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?

Bostanlı’da dolgu zemine inşa edildiği için zamanla eğilen ve yaklaşık 40 yılı aşkın süredir yatık halde duran binalar için İzmir Valiliği tarafından üç ay önce, AFAD’ın 2017’de hazırladığı depreme dayanıklılık raporuna istinaden tahliye kararı verilmişti. Karar Karşıyaka Belediyesi’ne tebliğ edilerek binaların hızla boşaltılması istenmiş; bunun üzerine Karşıyaka Belediyesi, mülk sakinlerinin kira yardımı gibi çeşitli sosyal haklardan yararlanabilmesi adına, binaların 6306 sayılı kanuna göre riskli yapı kapsamına alınması için girişimlerde bulunmuştu. Vali Erol Ayyıldız ile yapılan toplantı sonucunda, tahliye süreci devam etmekle birlikte, karot testi ile beton dayanıklılığı ölçülerek riskli yapı tespiti yapılması kararlaştırılmıştı. Gelinen noktada konutlar büyük ölçüde tahliye edilirken, önümüzdeki günlerde işyerlerinin de boşaltılması sağlanacak. İmar planı değişikliğinin onaylanması ve riskli yapı tespit raporlarının hazırlanmasının ardından, binaların yıkılarak yeniden inşa edilmesi için süreç başlamış olacak.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.75266.7796
Euro7.65917.6897
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı