• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

Doğru Bilgileri Yerinde Öğreniyorlar

Narlıdere’de yaşayan Tahtacı Türkmen Alevileri’nin gelenek ve göreneklerini yaşatan Tarihi Cemevi Müzesi, 2019 yılında 4 bin 300 ziyaretçiyi ağırladı. Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin "Vatandaşlarımızın tarih ve kültürümüzü görerek öğrenmeleri bizleri de sevindiriyor. Herkesi Tarihi Cemevi Müzemize bekliyoruz" dedi.

2019’DA 4 BİN 30 ZİYARETÇİ
Yukarıköy’de bulunan Tarihi Cemevi Müzesi, Tahtacı Türkmen Alevileri’nin geleneklerini yaşatıyor. Kültürevi’nde, Tahtacı Alevilerinin günlük yaşamları, rehber eşliğinde heykeller ve kostümler üzerinde anlatılıyor. Eski dönemlere ait malzemeler de tarihe ışık tutuyor. Vatandaşlar ve okul grupları tarafından sık sık ziyaret edilen Tarihi Cemevi Müzesi, 2019 yılında 4 bin 300 misafirini ağırladı. Vatandaşlar, Narlıdere’nin tarihine ışık tutan Kültürevi’ne büyük ilgi gösterdi. Müze son olarak Özel İzmir Amerikan Koleji öğrencilerini ağırladı. Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin ve eşi İlke Engin de heyete eşlik etti.

"DOĞRU BİLGİLERİ YERİNDE DİNLEMEK ÖNEMLİ"

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin "Bugün öğrencilerimizle Narlıdere Yukarıköy'de bulunan  Tarihi Cemevi Müzemizdeydik. Özellikle gençlerimizin, tarih ve kültürümüzü yerinde görüp tanıması, doğru bilgiler edinmesi son derece önemli. Tüm vatandaşlarımızı, müzemizi ziyaret etmeye bekliyoruz” dedi.

MÜZEDE NELER VAR?

250 yıllık bir geçmişi barındıran, 3 kat ve dokuz odadan oluşan Tarihi Cemevi’nde, 1800’lü yılların başlarında göçle gelerek Narlıdere’nin ilk yerleşimcileri olan Türkmen Tahtacıları’nın ibadet ve yaşam tarzları sergileniyor. Bölgedeki evlerden toplanan tarihi belgelerin ve yaşam tarzlarını yansıtan materyallerin yanı sıra aslına uygun olarak giydirilmiş 21 adet heykel yer alıyor. Yukarıköy’de bulunan Tarihi Cemevi’ni ziyarete gelenler, köy meydanında çay, kahve içip dinlenme imkânı da buluyor. Tarihi Cemevi, haftanın her günü 09.00-12.30 ile 13.30-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. İletişim numarası ise 0232 238 79 19

Özel İzmir Amerikan Koleji Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Ebru Musaoğlu Kıldiş "Hem Tarih hem de Din derslerinin müfredatlarında yer alan Alevilik konusunu, bu kültürü ve inancı yaşayanları, yakından tanımak istiyoruz. Bu nedenle de yakın çevremizde yer alan cemevlerini ziyaret ederek, doğrudan bilgi kaynağına ulaşmaya çalışıyoruz. Bu müzede olmak bu yüzden bizler için önemliydi” dedi.

 
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.75266.7796
Euro7.65917.6897
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı