• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

TÜM OKURLARIMIZIN YENİ YILINI EN İÇTEN DİLEKLERİMİZLE KUTLARIZ


Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

Oto Kiralamacılar KABİS Çatısında Birleşti

İzmir Oto Galericileri Odası, Emniyet Müdürlüğü işbirliği altında oto kiralama şirketlerine KABİS bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Emniyet Müdürlüğü yetkilileri araç kiralama işletmelerinin oda çatısı altında toplanması gerektiğini söyledi.

İzmir Oto Galericileri Odası Başkanı Zafer Dursun, Kiralık Araç Bildirim Sistemi (KABİS) ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. İl Emniyet Müdürlüğü yetkilileri Abbas Çelik ve Bülent Bulut tarafından araç kiralama işletmeleri sahiplerine KABİS hakkında ayrıntılar sunuldu. İl emniyet müdürlüğü yetkilisi Abbas Çelik,  tüm araç kiralama işletmelerinin KABİS üyesi olmaları gerektiğine işaret ederken, ‘Bu işin en doğru ve düzgün yolu, kiralık araç işletmelerinin tamamının İzmir Oto Galericileri Odası’nın çatısı altında toplanmasıdır. Halkımızın, ilimizin güvenliği açısından da bu durum son derece önemli ve bir vatandaşlık vazifesidir.’ dedi.

KABİS’in önemi

İzmir Esnaf ve Sanatkalar Odaları Birliği (İESOB) binasında düzenlenen toplantıya İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, araç kiralama işletmecileri ve İzmir Oto Galericileri Odası yöneticileri katıldı. KABİS'i kullanan 580 oda üyelerinin olduğunu aktaran Zafer Dursun, “KABİS, Emniyet ile ortak çalıştığımız, Emniyet'e her konuda destek olduğumuz bir sistem. KABİS ile araç kiralama şirketinden araç kiralayanların kimlikleri, güzergahları anında emniyetin sistemine düşüyor. Güzergahtan sapma veya bir başka şüpheli durumda emniyet güçleri alarma geçiyor ve müdahale ediyor. Terörden çok canı yanmış vatandaşlarımızın güvenliği açısından son derece yararlı bir sistem. Bu bilinç ile KABİS’e katkı koyuyoruz. Onlar da bize bu konuda çok destek oluyorlar.’ diye konuştu.

İzmir’in KABİS’e katılım açısından Türkiye’ye örnek olduğuna dikkat çeken Dursun, ‘Araç kiralama işletmelerinin yüzde 90’ı KABİS’e katılmış durumda. Kalan az bir kesim var ve onları da sisteme dahil etmeye çalışıyoruz. Bunun için  bilgilendirme toplantısı düzenlemenin şart olduğunu düşündük. Bize bu imkanı sağlayan ve her konuda destek olan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu'ya çok teşekkür ediyorum” dedi.

Büyük haksızlık

Araç kiralama işletmelerinin büyük haksızlıklara uğradıklarını belirten Zafer Dursun şunları söyledi: ‘Bizimle hiç ilgisi olmayan trafik para cezaları canımızı yakıyor. Adam bizden aracı kiralayıp bir başkasına veriyor. O kişi suç işlerse bizden aracı alan ve üyemiz trafik cezasına çarptırılıyor. Halbuki biz üzerimize düşeni yapıyoruz, aracı kiraladığımız kişiyi anında bildiriyoruz. Neden ceza bize geliyor bu durumda? Araç kiralama işletmelerinin bir diğer sorunu da her önüne gelenin bu işe soyunması. Toplum güvenliğini de tehdit eden bu durumun önlemenin en etkin yolu, oto galericilerinde olduğu gibi mesleki yetki belgesi standartı getirmek’

İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu ise konuşmasında kiralık araç kiralama sektörünün sorunlarını çözmek için bir araya geldiklerini hatırlattı. Mutlu, “Katılanlara mesleklerine duydukları saygıdan dolayı teşekkür ediyorum. Mesleğimizin sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan bir ekibiz. Bu toplantı da bunun bir parçası. Türkiye'de KABİS ile ilgili toplantı yapan başka bir oda zannedersem yoktur. Araç kiralama işletmeleri açıldıktan çok kısa bir süre sonra kapanabiliyor. Neden böyle olduğunu sordum. Arkadaşlarımız para kazanmadıklarını ifade ettiler. Kazandıkları paranın büyük bir kısmını trafik cezalarına yatırıyorlarmış. Halbuki bu cezaların onlarla hiçbir ilgisi yok. Bu arkadaşlar eksiksiz çalışmalarına rağmen işletmelerini yürütemiyor. Biz yöneticilere düşen, bu sorunları tespit etmek ve çözmek için çaba sarf etmektir. Bu toplantıyı bunun için düzenliyoruz. Bundan sonra da bir yol haritası çizeceğiz.” şeklinde konuştu.

KABİS nasıl işliyor?
Kiralık Araç Bildirim Sistemi'ne kayıt yaptıran araç kiralama şirketleri, araçlarını emniyet müdürlüğüne bildirmiş oluyor. Aracın ve firmanın bilgileri Emniyet arşivlerine işleniyor. İleride istenmeyen bir durum olduğunda aracın takibi ve istenmeyen durumlarda müdahale imkanı sağlanıyor. Bu şekilde işletmenin madden veya yasal anlamda mağdur olmasının önüne geçiliyor.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.86435.8878
Euro6.54126.5674
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı