• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

"Farklılıklar Bizim Zenginliğimizdir"

"Kışın tadına varın" sloganı ile ilk defa düzenlenen İzmir Lezzetli Kış Şöleni’nin, yeni yıla geri sayım coşkusu tüm hızıyla devam ediyor.  Onur Konuğu İl Hatay’ın “Medeniyetler Korosu” ilk iki güne yakışır bir geceye imza attı. BM Genel Kurulu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Parlamentosu gibi barış kuruluşları başta olmak üzere tüm dünyada 400’den fazla konser veren koro bu kez İzmir’e birlikte yaşama kültürünü getirdi. Özel gece,  farklılıkların başkenti Hatay’ın Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katılımı ile gerçekleşti. Her iki başkan da, “farklılıklar bizim zenginliğimiz” mesajını verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından bu yıl ilk kez gerçekleştirilen İzmir Lezzetli Kış Şöleni, yeni yıla son 10 gün kala İzmirliler tarafından büyük ilgi görmeye devam ediyor. Medeniyetler şehri Hatay’ın onur konuğu il olduğu Şölen, önemli bir geceye ev sahipliği yaptı. Barış ve hoşgörü şehri olarak da bilinen Hatay’dan çıkıp dünyaya açılan “Medeniyetler Korosu”, ziyaretçilere unutulmaz bir müzik ziyafeti sundu. Papaz, imam, doktor, avukat, öğretmen, manifaturacı, postacı gibi farklı meslek gruplarında kişilerden oluşan 200 kişilik koronun temsilcileri, bu kez Hatay ve İzmir kardeşliği için şarkılar seslendirdi. ABD’de Amerikan Kongresi, BM Genel Kurulu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi barış kuruluşları başta olmak üzere Almanya’nın tüm şehirleri ve dünyanın farklı noktalarında 400’ün üzerinde konser veren Koro, İzmirliler ile Hataylı misafirlerine barış ve mutluluk dolu bir gece yaşattı.

Her iki başkandan sıcak karşılama
Gecede her iki kentin büyükşehir belediye başkanı yer aldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, konserin başında izleyenleri ev sahibi olarak karşıladı. Soyer, “Farklılıkların ne kadar büyük bir zenginlik olduğunu bir kez daha idrak edeceğiz. İzmir sizi tüm sıcaklığıyla kucaklıyor” diyerek tüm Hataylıları selamladı. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise gecenin sonunda bu selamı alarak, “Şunu bilesiniz ki Hatay ulu bir çınar gibidir. Ve bütün renklerimiz bu ulu çınarı saran sarmaşık gibidir. Zaferin ilk işaretinin verildiği İzmir’e zaferin son işaretinin verildiği Hatay’dan kucak dolusu selam ve sevgi getirdik” dedi.

Farklı dinlerden farklı dillerde parça seslendirildi
2007 yılında turizm haftasının Hatay’dan başlatılması ile kurulan ve 2008 yılında itibaren dernekleşen Medeniyetler Korosu’nun temsilcileri geceye dünyanın en mistik dansı olarak bilinen Sema gösterisi ile başladı. Müslümanlık, Hristiyanlık ve Yahudilik başta olmak üzere farklı dinleri temsilen Türkçe, Arapça, Azerice, Ermenice ve İngilizce dillerinde şarkılar seslendirildi. Dünyaca ünlü “Game of Thrones” dizinin galasına katılan koro, dizinin jenerik müziğini bu kez İzmir’de seslendirdi. “Sarı Gelin”, “Ah Bir Ateş Ver”, “Hayat Bayram Olsa”, “İzmir Marşı”, “Bir Başkadır Benim Memleketim” gibi şarkı, türkü, ilahi ve marşlara ise tüm salon eşlik etti. Konser bitiminde izleyicisi tarafından ayakta alkışlanan Medeniyetler Korosu, sahne kuralı gereği ayakta alkışlandığı için Arapça ve İngilizce karışık doğaçlama bir şarkı daha söyledi. Gecenin sonunda ise, her iki kentin büyükşehir belediye başkanları koroya katılarak Onuncu Yıl Marşı’nı tüm katılımcılar ile tek yürek seslendirdi.

Birlikte yaşama kültürü 7 milyara sıçrayacak
İnsanlık üzerine anlatımları, fıkraları, ülke ve dünyaya mal olmuş değerleri her bir şarkı arasında dile getirerek izleyenlerinde unutulmaz anılar bırakan Medeniyetler Korosu Başkanı ve Kurucusu Yılmaz Özfırat, İzmir’de bulunmaktan dolayı heyecan duyduklarını belirtti. Özfırat, “İzmir bizim için özel bir coğrafyadır. Bu akşam da farklı dinlerden farklı dillerde hem ilahiler hem halk şarkıları dinledik. Bazen güldük, bazen ağladık ama bu akşam bu kapıdan çıkarken hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğumuz için kendimizle gurur duyduk. Medeniyetler Korosu, ‘Yaratılanı severim yaratandan ötürü’ felsefesini dünyaya göstermeye çalışıyor. Korodaki hiç kimse ücret almıyor. Koronun esas amacı farklı meslek gruplarından farklı dinlere mensup kişilerin bir araya gelerek birlikte yaşama kültürünü dünyaya göstermektir. Dünyaya medeniyeti göstermiş bir millet olarak bir arada çoğalarak başarabildiğimizi kanıtlamak istiyoruz. Koro şu anda 200 kişiden oluşmakla birlikte 7 milyara yani tüm dünya nüfusuna doğru ilerlemekte” dedi.

Farklılık bizim için çok kıymetli
Koronun temsil ettiği medeniyetler şehri Hatay’ın önemine değinen Özfırat, “Allah bizi isteseydi tek tip yaratırdı. Farklı farklı yarattı birbirimizi arayıp bulalım diye. İşte bu yüzden insanlığın ihtiyacı olan konu budur. Hatay’ı biraz iyi incelemek lazım çünkü o hoşgörünün başkentidir. Dünyanın ilk kilisesi buradadır. Daha güzel bir yönü ise ilk defa Hristiyan kelimesinin burada söylenmiş olmasıdır. Anadolu’nun ilk camisi buradadır. Fakat belki de bundan daha özel bir yönü, Müslüman olmayan bir kişinin isminin camiye verilmesidir. Bizim için çok kıymetlidir farklılık. Biz dünyanın farklı noktalarında, kesişim yerlerinde veya sorun olan yerlerinde konser vererek ülkemizdeki barışın kıymetini göstermeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Copeart Orkestrası coşturdu
Gün boyunca Lezzetli Kış Festivali’ni gezerek hem leziz tatlar deneyen hem de yeni yıl için sevdiklerine hediye alma fırsatı yakalayan ziyaretçiler, akşam da eğlenceli dakikalar yaşadı. Çeşitli etkinliklerle dolu dolu geçen Lezzetli Kış Festivali ayrıca 2 No’lu Hol’de Copeart Orkestrası’nı ağırladı. Hem Türkçe hem de yabancı birçok bilindik parçayı seslendiren Copeart Orkestrası, dinleyiciler tarafından sık sık alkışlandı. 2006 yılında İzmir’de Ercan Taşdemir tarafından kurulan Copeart Orkestrası, ünlü sanatçılarla Ege Bölgesi’nin çeşitli yerlerinde performanslar gerçekleştirmesiyle dikkat çekiyor.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.93305.9567
Euro6.54256.5687
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı