• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

Her Gün 2 Saat Resim Çiziyor

Otizmli çocuklar midilli atlarıyla buluştu

Suriyeli doktor babanın otizmli oğlu Anwwar her gün 2 saate yakın resim çiziyor

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin (SGDD) UNICEF işbirliği ile 2016 yılında hayata geçirdiği SGDD Al Farah İzmir Çocuk ve Aile Destek Merkezi, SGDD Çok Yönlü Destek Merkezi ile birlikte 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde otizmli danışan ve ailelerini, “atla terapi” etkinliğinde buluşturdu.

10 otizmli danışan çocuk ve aileleri, ilk önce beraber kahvaltı yaptı ardından da midillilerle bir araya gelmenin heyecanını yaşadı. İzmir Hipodromu’nda TJK At’la Terapi Merkezi’nde gerçekleşen etkinlikte, atlarla seyislerin yardımı sayesinde iletişim kuran çocuklar, SGDD engelli uzmanı ve ebeveynlerinin yardımıyla atlara binerek keyifli dakikalar geçirdi.

SGDD Çok Yönlü Destek Merkezi yöneticisi Selin Zeyneloğlu, hippoterapi olarak bilinen ata binme terapisinin pek çok ülkede kullanılan bir method olduğunu kaydederek, “ata binme terapisinin amacı çocukların, ata binmenin sağlayacağı duygusal etkinlikten yararlanması. Ayrıca bu terapinin çocuklara ciddi bir rahatlama sağladığı bilinmekte. Ayrıca sadece otizmde değil birçok farklı engelli çocuk gruplarında da kullanılmakta” dedi.

Otizmin, beynin farklı yapı veya işleyişinden kaynaklanan bir bozukluk olduğunu belirten SGDD Al Farah İzmir Çocuk ve Aile Destek Merkezi yöneticisi Dilara Çakır, 2018 yılı verilerine her 59 çocuktan 1’inde otizm görüldüğünü söyledi. Otizmli çocukların göz kontağı kuramadığını hatırlatan Dilara Çakır, otizmin “oyuncaklarla oynamama, günlük rutinlerdeki değişikliğe aşırı tepki gösterme, söyleneni işitmiyor gibi davranma” şeklinde belirtileri olduğunu belirtti. Dilara Çakır, SGDD Al Farah İzmir Çocuk ve Aile Destek Merkezi olarak, otizmli çocukların engelli raporlarının çıkarılmasına ve sonrasında da özel eğitim kurumlarına kayıtlarına yardımcı olduklarını söyledi. Otizmli çocuklar için SGDD Al Farah İzmir Çocuk ve Aile Destek Merkezi’nde etkinlikler düzenlediklerini belirten Çakır, “Otizmli çocuğu olan ebeveynlere, otizmin ne olduğunu, çocuğa yaklaşımın nasıl olması gerektiğini, sağlık ve eğitim süreçlerinde yaşayacakları sorunlar ve çözümler ile ilgili bilinçlendirme eğitimi de veriyoruz” dedi.

Etkinliğe katılan Alhosni ailesi ise Suriye’den Türkiye’ye Beyrut üzerinden gelmiş. Suriye’de kalp damar cerrahı olarak çalışan, İzmir’e geldiğinde ise özel bir kurumda pratisyen hekim olarak mesleğini sürdüren baba Zaher Albattah Alhosni, 6 yaşındaki oğulları Anwwar’a otizm tanısının Türkiye’de konulduğunu söyledi. SGDD İzmir Çok Yönlü Merkezi’nde Türkçe kursuna devam ederken, merkezden çocukları için destek talep ettiklerini anlatan Alhosni, özellikle hastane ve engelli raporunun çıkarılması süreçlerinde SGDD’den destek aldığıklarını belirtti. Alhosni, “SGDD’ye özellikle çocuğumuzun okul kaydı için gösterdiği destek için teşekkür ediyoruz. Oğlum etkinliklere severek katılıyor ve kendisindeki olumlu gelişmeleri gözlemliyoruz. Anwwar resim yapmayı çok seviyor, her gün 2 saate yakın resim yapıyor. Yüzmeyi de çok seviyor. Yaz aylarında fırsat buldukça kendisini yüzmeye götürüyoruz” dedi.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.75266.7796
Euro7.65917.6897
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı