• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

Öğrencilerden "Sosyal Uyum" Etkinliği

Türk ve Suriyeli çocuklar “Candostu” oldu

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Al Farah İzmir Çocuk ve Aile Destek Merkezi ile SGDD İzmir Çok Yönlü Destek Merkezi tarafından, Manisa Yunus Emre Hafsa Sultan İlköğretim Okulu, sığınmacı ve mülteci çocukların sosyal uyumu için bir etkinlik düzenledi.

İran, Irak, Afganistan ve Suriye uyruklu öğrencilerin de bulunduğu Hafsa Sultan İlköğretim Okulu’ndan 16 sığınmacı ve mülteci öğrenci ile onlara birebir destek veren 16 Türk öğrenci, ilk olarak birlikte kahvaltı ettiler. Çocuklar kahvaltının ardından, hamster, kırkayak, dev jenga, ve twister gibi açık hava oyunları oynadı. Ayrıca çocuklar yüz boyama ve balon katlama etkinliklerine katıldı.

SGDD Al Farah İzmir Çocuk ve Aile Destek Merkezi yöneticisi Dilara Çakır, sosyal uyum kapsamında Türk ve yabancı uyruklu öğrencilerin beraber zaman geçirerek birbirlerini daha iyi tanımalarını amaçladıklarını söyledi. Çakır, “Çocuklar takım oyunlarını oynarken birbirlerine destek olmayı, iyi iletişim ve işbirliği halinde olmayı öğreniyor. SGDD Al Farah İzmir Çocuk ve Aile Destek Merkezi olarak, biz sığınmacı ve mülteci çocukların sosyal uyumları için özel çaba gösteriyoruz” dedi.

İzmir Çok Yönlü Destek Merkezi Uyum Uzmanı Pelin Doğan ise İzmir Çok Yönlü Destek Merkezi’nde mülteciler için Türkçe dil kursu düzenlediklerini, Türk ve Suriyelililerin sosyal uyumu için etkinlikler oluşturduklarını belirtti. Pelin Doğan, “Manisa'da da Türk ve yabancı uyruklu öğrencilerin bir arada olduğu, kaynaşma ve dayanışmayı arttırıcı bir buluşma gerçekleştirdik. Farklı kültürlere sahip çocuklar birbirlerine pekçok şey öğretiyorlar; dil öğretiyorlar, kültürlerini yemeklerini öğretiyorlar. Desteklediğimiz tam olarak bu "kültürel kaynaşma” dedi.

Etkinliğe katılan çocukların en ilginç yanlarından biri ise okulda uygulanan “candostu” uygulaması. Bu uygulamaya göre, sığınmacı ya da mülteci çocuklar bir Türk çocukla eşleştiriliyor. Türk çocuklar, “candostu” sığınmacı ve mülteci çocuklara ihtiyaçları olması halinde yardımcı oluyor. Suriye uyruklu Rashit Ahmed ile Ağrı doğumlu Enes Yıldırım bunun en iyi örneklerinden biri. 10 yaşındaki Türk Enes Yıldırım, birlikte top oynamayı sevdiklerini, maç yaptıklarını anlattı. Yıldırım, “Raşit’in babası ressam olduğu için bana resim yapmayı öğretti. Türkçe öğrenmesi için ona yardımcı oluyorum” dedi. 13 yaşındaki Rashit Ahmed ise “Ben Suriye’den geldikten sonra Enes ile 2. sınıfta arkadaş olduk. Futbol oynamayı ve maç yapmayı çok seviyoruz. Enes’ten Türkçe öğrendim” dedi.

 Mülteciler ve Türk çocuklar, Sosyal Uyum Etkinliğinde Unutulmaz Bir Gün Yaşadılar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.75266.7796
Euro7.65917.6897
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı