WHATSAP İLETİŞİM

Eğitimde Şiir Yolculuğu Projesi

Eğitim (HM) - Haber Merkezi | 10.06.2024 - 05:41, Güncelleme: 10.06.2024 - 05:41
 

Eğitimde Şiir Yolculuğu Projesi

Türkiye, Romanya ve Polonya’dan katılan 14 öğretmenin işbirliyle ‘Şiir Yolculuğu’ Projesi (Poetry Journey Project ) gerçekleştirildi.
HABER MERKEZİ / Şiirlerle eğitim öğretim gerçeklştirildi. Şiir Yolculuğu Projei'nde bir araya gelen Türkiye, Romanya ve Polonya'dan 14 öğretmen tatafından Şiir Yolculuğu’ Projesi (Poetry Journey Project ) gerçekleştirildi.     İzmir Çiğli Güzeltepe İlkokulu Sınıf öğretmeni Nihal Ertaş ve Romanya Scoala Gimnazială Mihail Sadoveanu Galati Sınıf Öğretmeni Silvia Dascalu ile birlikte ,3 farklı ülkeden , (Türkiye- Romanya- Polonya ) 5 farklı şehirden 14 öğretmenin katılımıyla Şiir Yolculuğu Projesi gerçekleştirildi. PROJENİN HEDEFİ ŞİİR YÖNTEMİYLE ÖĞRENME       6 – 11 yaş öğrencilerin dahil olduğu  Şiir Yolculuğu Projesinde, şiir yöntemiyle öğrenme hedeflendi. Şiirle öğretim yolu kullanılarak etkili ve eğlenceli bir yarıyıl geçirdiklerini belirten  Proje kurucu ortağı Nihal Ertaş, derslerde şiir yöntemini kullanarak konu anlatımını  öğrencilerin gerçekleştirdiğini anlattı. Öğrenciler, farklı ülkelerin kültürünü tanıma fırsatı bularak  ortak şiir oluşturdular. Türkçe, Lehçe ve Rumence gibi ana dilleri dışındaki şiirleri de farklı dilde  okuyarak  yabancı dil öğrenme deneyimi yaşadılar. Farklı ülkelerin şairlerini tanıyarak şair tanıma bulmacaları hazırladılar. Ayrıca  şiirle kodlama yaparak da algoritmayı eğlenerek öğrendiler. Proje ortakları öğretmenlerde İngilizce şiiri birlikte okuyarak öğrencilerine örnek oldular. Şiirin eğitim ve öğretime olumlu katkısı velilerin de dikkatini çektiği belirtildi. PROJEYE KATILANLAR Projeye Türkiye’den Proje Kurucu Ortağı Güzeltepe İlkokulu Çiğli İzmir Sınıf Öğrt. Nihal Ertaş, Atatürk İlkokulu  Fatsa Ordu   Sınıf Öğretmeni  Seyfettin Göçer Hayrünisa Köylügil İlkokulu  Tarsus Mersin Sınıf Öğrt. Berna Tanrısever Erdoğan Şahinoğlu İlkokulu Sarıçam Adana  İngilizce Öğrt. Nesrin Karaca Pan TOKİ Şehit Jandarma Er Ali Bakış ilkokulu Osmangazi Bursa Sınıf Öğrt.Ümmühan Altınışık Güzeltepe İlkokulu Çiğli İzmir Sınıf Öğrt. Merve Yıldızman Korkmaz Güzeltepe İlkokulu Çiğli İzmir Sınıf Öğrt. Ayşim Demir Koza İlkokulu Yüreğir Adana  Sınıf Öğrt. Pelin Savcı Lütfi Bonuşoğlu İlkokulu  Bursa /Osmangazi Sınıf Öğrt. Hilal Tuna Acun İstiklal İlkokulu Akdeniz Mersin  Sınıf Öğrt. Hatice Bozgurt Projeye Romanya’dan Proje Kurucu ortağı Scoala Gimnazială Mihail Sadoveanu Galati  Sınıf Öğr. Silvia Dascalu Scoala Gimnazială Mihail Sadoveanu Galati  Sınıf Öğr. Ramona Girleanu Projeye Polonya’dan Szkoła Podstawowa nr 27   Kraków, Poland Sınıf Öğrt. Katarzyna Hodana Szkoła Podstawowa nr 27   Kraków, Poland Sınıf Öğrt. Agnieszka Krawczuk
Türkiye, Romanya ve Polonya’dan katılan 14 öğretmenin işbirliyle ‘Şiir Yolculuğu’ Projesi (Poetry Journey Project ) gerçekleştirildi.

HABER MERKEZİ / Şiirlerle eğitim öğretim gerçeklştirildi. Şiir Yolculuğu Projei'nde bir araya gelen Türkiye, Romanya ve Polonya'dan 14 öğretmen tatafından Şiir Yolculuğu’ Projesi ( Poetry Journey Project ) gerçekleştirildi.

    İzmir Çiğli Güzeltepe İlkokulu Sınıf öğretmeni Nihal Ertaş ve Romanya Scoala Gimnazială Mihail Sadoveanu Galati Sınıf Öğretmeni Silvia Dascalu ile birlikte ,3 farklı ülkeden , (Türkiye- Romanya- Polonya ) 5 farklı şehirden 14 öğretmenin katılımıyla Şiir Yolculuğu Projesi gerçekleştirildi.

PROJENİN HEDEFİ ŞİİR YÖNTEMİYLE ÖĞRENME

      6 – 11 yaş öğrencilerin dahil olduğu  Şiir Yolculuğu Projesinde, şiir yöntemiyle öğrenme hedeflendi. Şiirle öğretim yolu kullanılarak etkili ve eğlenceli bir yarıyıl geçirdiklerini belirten  Proje kurucu ortağı Nihal Ertaş, derslerde şiir yöntemini kullanarak konu anlatımını  öğrencilerin gerçekleştirdiğini anlattı. Öğrenciler, farklı ülkelerin kültürünü tanıma fırsatı bularak  ortak şiir oluşturdular. Türkçe, Lehçe ve Rumence gibi ana dilleri dışındaki şiirleri de farklı dilde  okuyarak  yabancı dil öğrenme deneyimi yaşadılar. Farklı ülkelerin şairlerini tanıyarak şair tanıma bulmacaları hazırladılar. Ayrıca  şiirle kodlama yaparak da algoritmayı eğlenerek öğrendiler. Proje ortakları öğretmenlerde İngilizce şiiri birlikte okuyarak öğrencilerine örnek oldular. Şiirin eğitim ve öğretime olumlu katkısı velilerin de dikkatini çektiği belirtildi.

PROJEYE KATILANLAR

Projeye Türkiye’den

 • Proje Kurucu Ortağı Güzeltepe İlkokulu Çiğli İzmir Sınıf Öğrt. Nihal Ertaş,
 • Atatürk İlkokulu  Fatsa Ordu   Sınıf Öğretmeni  Seyfettin Göçer
 • Hayrünisa Köylügil İlkokulu  Tarsus Mersin Sınıf Öğrt. Berna Tanrısever
 • Erdoğan Şahinoğlu İlkokulu Sarıçam Adana  İngilizce Öğrt. Nesrin Karaca Pan
 • TOKİ Şehit Jandarma Er Ali Bakış ilkokulu Osmangazi Bursa Sınıf Öğrt.Ümmühan Altınışık
 • Güzeltepe İlkokulu Çiğli İzmir Sınıf Öğrt. Merve Yıldızman Korkmaz
 • Güzeltepe İlkokulu Çiğli İzmir Sınıf Öğrt. Ayşim Demir
 • Koza İlkokulu Yüreğir Adana  Sınıf Öğrt. Pelin Savcı
 • Lütfi Bonuşoğlu İlkokulu  Bursa /Osmangazi Sınıf Öğrt. Hilal Tuna Acun
 • İstiklal İlkokulu Akdeniz Mersin  Sınıf Öğrt. Hatice Bozgurt

Projeye Romanya’dan

 • Proje Kurucu ortağı Scoala Gimnazială Mihail Sadoveanu Galati  Sınıf Öğr. Silvia Dascalu
 • Scoala Gimnazială Mihail Sadoveanu Galati  Sınıf Öğr. Ramona Girleanu

Projeye Polonya’dan

 • Szkoła Podstawowa nr 27   Kraków, Poland Sınıf Öğrt. Katarzyna Hodana
 • Szkoła Podstawowa nr 27   Kraków, Poland Sınıf Öğrt. Agnieszka Krawczuk
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve karsiyakalim.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.