Yazı Detayı
27 Eylül 2011 - Salı 18:27 Bu yazı 6506 kez okundu
 
İNSAN OLMAK
NEJAT TUNG (TÜRK HAVA KURUMU KARŞIYAKA ŞUBE BAŞKANI)
(Yazarımızı Rahmetle Anıyoruz)
 
 

İnsan olmak için 2 ayağının üzerinde yürümek, konuşmak, düşünmek, hayal kurmak, aklı olmak, alet yapmak yetmiyor! İnsan olabilmek için bazı duyguların, değer yargılarının gelişip kökleşmesi birey tarafından yürekten benimsenmesi ve istenmesi de gerekmektedir.

Tolerans (Hoşgörü) sahibi olacaksın, almaktan çok vermeye gayret göstereceksin, paylaşmaktan zevk alacak, severek elindeki nimetleri bölüşeceksin. Adil olacaksın, insanları ve doğayı sevecek, sevecen olacaksın. Çağdaş olacaksın. Çağdaş olmak, çağdaş düşüncede olmak demektir. Çağdaş düşüncede olmakta; laik, insancıl ve bilimsel olan özgür düşüncedir.

İnsan renk, din, dil, ırk ve cinsiyet farklılıklarının getirdikleri baskılardan kurtulunca insan olur. İnsan olmak çalışkan olmayı, üretken olmayı, özverili olmayı, görev bilincinde olmayı, sorumluluk duygusu taşımayı gerektirir.

Ayrıca insan olmak için onurunu koruyacak, herkesinde bir onuru olduğunu unutmayacaksın !

Mağrur ve megaloman olmayacaksın, her insanın içinde keşfedilmemiş sayısın değerler bulunabilen bir hazine olabileceğini unutma; Gururunun yerine tevazuu, (Alçak gönüllüğü) megalomani (kendini beğenmişlik) yerine de hoşgörülü ol. Karşındaki herkesin çok değerli özellikleri olabileceğini düşünerek herkese karşı saygılı ve sevgi dolu olmak insan olmaktır.

İnsan olmak kendi çıkarlarını ön plana almamak, yalnız kendini düşünmemek, dünyada yaşayan başka insanların olduğunun ve mutluluğunun diğer insanların mutluluklarına bağlı olduğunu bilerek tüm insanların mutlu olmalarına büyük bir şuur ve sorumluluk duygusuyla çalışan insan olmak demektir.  İnsan varlılığını evrenselleştiren bir yaratıktır.

Yaşadığı güzel şeyleri başkalarına da yaşatan, yaşamını başkalarıyla paylaşan, kendisini (varlığını) başkalarında arayan ve bulan bir yaratıktır. Bu yüzden insan mutluluğu ölçüsünde başkalarını da mutlu etmek ister. Buna çalışır ve çevresine diğer insanlara ızdırap vermekten, onların mutluluklarını bozmaktan kaçınır. İnsan korku ve tutkularından, çıkar umutlarından, kurtulabildiği ve çevresine yararlı olabildiği oranda insandır.

 
Etiketler: Nejat Tung, Hoşgörü, Alçak gönüllülük
Yorumlar
Haber Yazılımı