WHATSAP İLETİŞİM

Rıza Sümer'den Şiddetsiz Meclis Yürüyüşü

STK (HM) - Haber Merkezi | 02.10.2022 - 12:00, Güncelleme: 02.10.2022 - 12:15
 

Rıza Sümer'den Şiddetsiz Meclis Yürüyüşü

Şiddetsiz Toplum Derneği başkanı Rıza Sümer, şiddetsiz TBMM İçin 20 kilometre yürüyüş yaptı. Sümer, şiddetin siyasilere yakışmadığını açıkladı.
HABER MERKEZİ / Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, TBMM’nin 2022-2023 yasama dönemine girişi nedeniyle, yazılı, görsel, sesli ve sosyal medyanın da desteğini umarak, “Şiddetsiz TBMM” hedefine katkıda bulunmak, toplumun, siyasi partilerin ve milletvekillerinin farkındalık düzeyini olumlu etkilemek amacı ile 1  Ekim Cumartesi,  üç saate yakın ve tek başına, yaklaşık 20 kilometrelik spor yürüyüşü yaptı. Sümer, spor giysileri içinde, başta Cumhuriyetin kurucu önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bağımsızlığımızı sağlayanlara, şehitlerimize, gazilerimize, demokrasi ve adalet için emek ve ömür verenlere, insana, hayvana ve çevreye yönelik şiddete karşı şiddetsiz mücadele edenlere teşekkür ve saygı için evinden bir saat yürüyerek Ulus’a gitti, Birinci ve İkinci Meclis binasının önünde onar saniyelik saygı duruşunda bulundu. Rıza Sümer, yine yürüyerek gittiği TBMM Çankaya ve Dikmen kapılarının  karşısında da 10’ar saniyelik saygı duruşu yaptıktan sonra evine yine yürüyerek döndü. Sümer’e, bazı bölümlerde, Dernek Genel Sekreteri Aziyme Arıkan, üye Nureddin İlter ve gönüllü Erdal Gülöz eşlik etti. Sümer: ”TBMM Yönetimi ve Milletvekilleri Örnek Olmalı” Rıza Sümer, konu ile ilgili olarak şunları söyledi. “TBMM’nin çatısı altında, uzak ve yakın geçmişte, zaman zaman sözel ve bedensel şiddetin yaşanmasından her zaman kaygı duyulmalıdır. Şiddet hiçbir insana asla yakışmaz. Ancak, milletin vekillerine hiç mi hiç yakışmaz. Yakışmıyor. İnsana, hayvana ve çevreye yönelik ağır şiddet olaylarının çözümünde ilk sırada ülkenin siyasetçilerine ve yöneticilerine görev düşmektedir. Bu görev ağır, ancak kutsaldır. Siyasi partilerin sözcülerinden ve konuşacak milletvekillerinden de aynı şekilde herkesi, farklılıkları kucaklayan sözler duymalı ve bu durumun sürdürüldüğünü görmeliyiz. TBMM içinde veya dışında milletvekillerinden, siyasal parti yönetici ve üyelerinden, el, kol, dil şiddeti, göz şiddeti ve yüz şiddeti görmemeliyiz. Farklılıkların mücadelesi, yüz yüze, sabırlı ve hoşgörülü iletişim, kürsü veya başka yerlerde yalan, hakaret, tehdit ve iftira içermeyen ifade özgürlüğü içinde yapılmalıdır. Yüreklerde, kin, nefret ve düşmanlık değil, sevgi, hoşgörü, şefkat, saygı ve dostluk bulunmalıdır. TBMM yönetiminin ve milletvekillerinin, Türkiye ve Dünyaya örnek olabilecek ve tarihe geçecek yeni bir fırsatı, 1 Ekim ve sonrasında iyi kullanmalarını dilerim. Bu konuda, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve siyasal partilerin genel Başkanlarından ve sözcülerinden önderlik yapmalarını bekliyoruz ve umuyoruz. Cumhuriyet tarihinde, bu anlamda, bu amaçta ve bu şekilde, “Şiddetsiz TBMM İçin Spor Yürüyüşü” ilk kez yapılmaktadır.” Erdal Gülöz, Aziyme Arıkan, Rıza Sümer ve Nureddin İlter şiddetsiz meclis için TBMM'nin açıldığı gün yürüyüş yaptı.
Şiddetsiz Toplum Derneği başkanı Rıza Sümer, şiddetsiz TBMM İçin 20 kilometre yürüyüş yaptı. Sümer, şiddetin siyasilere yakışmadığını açıkladı.

HABER MERKEZİ / Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, TBMM’nin 2022-2023 yasama dönemine girişi nedeniyle, yazılı, görsel, sesli ve sosyal medyanın da desteğini umarak, “Şiddetsiz TBMM” hedefine katkıda bulunmak, toplumun, siyasi partilerin ve milletvekillerinin farkındalık düzeyini olumlu etkilemek amacı ile 1  Ekim Cumartesi,  üç saate yakın ve tek başına, yaklaşık 20 kilometrelik spor yürüyüşü yaptı.

Sümer, spor giysileri içinde, başta Cumhuriyetin kurucu önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bağımsızlığımızı sağlayanlara, şehitlerimize, gazilerimize, demokrasi ve adalet için emek ve ömür verenlere, insana, hayvana ve çevreye yönelik şiddete karşı şiddetsiz mücadele edenlere teşekkür ve saygı için evinden bir saat yürüyerek Ulus’a gitti, Birinci ve İkinci Meclis binasının önünde onar saniyelik saygı duruşunda bulundu.

Rıza Sümer, yine yürüyerek gittiği TBMM Çankaya ve Dikmen kapılarının  karşısında da 10’ar saniyelik saygı duruşu yaptıktan sonra evine yine yürüyerek döndü.

Sümer’e, bazı bölümlerde, Dernek Genel Sekreteri Aziyme Arıkan, üye Nureddin İlter ve gönüllü Erdal Gülöz eşlik etti.

Sümer: ” TBMM Yönetimi ve Milletvekilleri Örnek Olmalı”

Rıza Sümer, konu ile ilgili olarak şunları söyledi.

“TBMM’nin çatısı altında, uzak ve yakın geçmişte, zaman zaman sözel ve bedensel şiddetin yaşanmasından her zaman kaygı duyulmalıdır. Şiddet hiçbir insana asla yakışmaz. Ancak, milletin vekillerine hiç mi hiç yakışmaz. Yakışmıyor.

İnsana, hayvana ve çevreye yönelik ağır şiddet olaylarının çözümünde ilk sırada ülkenin siyasetçilerine ve yöneticilerine görev düşmektedir. Bu görev ağır, ancak kutsaldır.

Siyasi partilerin sözcülerinden ve konuşacak milletvekillerinden de aynı şekilde herkesi, farklılıkları kucaklayan sözler duymalı ve bu durumun sürdürüldüğünü görmeliyiz.

TBMM içinde veya dışında milletvekillerinden, siyasal parti yönetici ve üyelerinden, el, kol, dil şiddeti, göz şiddeti ve yüz şiddeti görmemeliyiz. Farklılıkların mücadelesi, yüz yüze, sabırlı ve hoşgörülü iletişim, kürsü veya başka yerlerde yalan, hakaret, tehdit ve iftira içermeyen ifade özgürlüğü içinde yapılmalıdır. Yüreklerde, kin, nefret ve düşmanlık değil, sevgi, hoşgörü, şefkat, saygı ve dostluk bulunmalıdır.

TBMM yönetiminin ve milletvekillerinin, Türkiye ve Dünyaya örnek olabilecek ve tarihe geçecek yeni bir fırsatı, 1 Ekim ve sonrasında iyi kullanmalarını dilerim. Bu konuda, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve siyasal partilerin genel Başkanlarından ve sözcülerinden önderlik yapmalarını bekliyoruz ve umuyoruz.

Cumhuriyet tarihinde, bu anlamda, bu amaçta ve bu şekilde, “Şiddetsiz TBMM İçin Spor Yürüyüşü” ilk kez yapılmaktadır.”

 <a href=Şiddetsiz Toplum Derneği üyeleri şiddetsiz meclis için yürüyüş yaptı" src="https://www.karsiyakalim.net/images/3d5b7f8cfd5be02fcd3a23649cf963e1.jpg" style="border-style:solid; border-width:2px; height:1416px; margin:2px; width:900px" />

Erdal Gülöz, Aziyme Arıkan, Rıza Sümer ve Nureddin İlter şiddetsiz meclis için TBMM'nin açıldığı gün yürüyüş yaptı.

Ankara HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve karsiyakalim.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.