Haber Detayı
03 Temmuz 2020 - Cuma 15:51 Bu haber 16301 kez okundu
 
Şiddetsiz Toplum Derneği de Kınadı
Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, sosyal medya üzerinden Esra Albayrak’a yapılan saldırıyı kınadı.
STK Haberi
Şiddetsiz Toplum Derneği de Kınadı

ELAL AJANS Reklamıdır

ANKARA / Şiddetsiz Toplum Derneği  Başkanı Rıza Sümer, sosyal medya üzerinden Esra Albayrak’a yapılan saldırıyı kınadı. Saldırı hakkında yazılı bir açıklama yapan Sümer, saldırının utanç duvarının, vicdan ve  akıl  tutulmasının son örneği olarak algıladıklarının altını çizdi.

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi

“Hakaret, yalan, iftira, tehdit, hedef gösterme ve aşağılamanın, hukukta, bağımsız yargıda bir karşılığı olmalı. bunlara engel olmak amacıyla yapılabilecek düzenlemelerde iletişim, örgütlenme, ifade ve haber verme-haber alma özgürlüklerine engelleme ve sınırlama getirilmemeli”

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, sosyal medyada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı, Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın eşi Esra Albayrak’a  yapılan saldırıyı, utanç duvarının yıkılmasının, akıl ve vicdan tutulmasının  son örneği olarak algıladıklarını, hakaret, yalan, iftira, tehdit, hedef gösterme  ve aşağılamanın, insan hakları bağlamında hukukta, bağımsız yargıda bir karşılığının olması gerektiğini açıkladı.

Sümer açıklamasında şunları da kaydetti.

“İnsana yakışmayan ve eleştirmek için uygun kelimeleri bulamadığımız bu utanç verici, hatta ülkemiz ve insanlık adına korkutucu örneklere engel olmak amacıyla yapılacak düzenlemelerde, iletişim, örgütlenme, ifade ve haber verme-haber alma özgürlüklerine engelleme ve sınırlama getirilmemelidir.

Türkiye, şiddet suçlarına yönelik olarak, eğitimden çalışma ve sosyal yaşama kadar. her alanda sevgi, hoşgörü ve dostluk kampanyaları başlatmalıdır.  Türkiye, şiddetsiz iletişimi, demokrasiyi ve adaleti öne alarak, söz ve davranışları ile farklılıklara şiddet uygulayanların içlerindeki kin ve nefreti, bilimsel yöntemlerle ortadan kaldıracak, yüreklerde sevgi ve dostluğu üretecek, istekli ve yetenekli  insan gücüne sahiptir. Bilim insanları sevgi öğretilir diyor. Kin ve nefreti öğretenler, akıllarını başlarına, vicdanlarını yüreklerine toplamalıdır.

Medya, sosyal medya, kürsü ve mikrofonlarda nefret söyleminde bulunanların, insana, hayvana ve çevreye şiddet uygulayanların, kendileri farkında olmasa bile yardıma gerek duydukları kanısındayım. Gerekli olan bu yardımların hangi alanları ilgilendirdiğini ben de söyleyebilirim. Ancak, asıl bilim insanları söylemelidir.

Ülkemizin siyasetçilerini, köyden kente, her düzeydeki yöneticilerini, hukukçularını, bilim insanlarını, gazetecilerini, yazarlarını, şairlerini, sanatçılarını ve gönüllülerini, sevgi ve dostluk sözcüklerini kullanmak konusunda bir kez daha örnek olmaya çağırıyoruz.”

Kaynak: (HABER MERKEZİ) - Haber Merkezi Editör: Ali Ölmez
Etiketler: Şiddetsiz Toplum Derneği, Rıza Sümer, Sosyal Medya, Esra Albayrak
Yorumlar
Haber Yazılımı