Haber Detayı
10 Şubat 2010 - Çarşamba 01:50 Bu haber 24392 kez okundu
 
Kaymakam Avcı, Karşıyaka'nın Sorunlarını Anlattı
Karşıyaka Kaymakamı Mehmet Emin Avcı, Karşıyaka'nın en önemli sorunlarının başında hastane ile adliye binasının yetersizliğinin geldiğini söyledi.
YEREL Haberi
Kaymakam Avcı, Karşıyaka'nın Sorunlarını Anlattı

ELAL AJANS Reklamıdır

Karşıyaka Kaymakamı Mehmet Emin Avcı Karşıyaka'yı çok sevdiğini söyledi. Kocaeli'nin Gebze ilçesinden 11 ay önce Karşıyaka'ya atanan Kaymakam Avcı daha önce Karşıyaka'yı görmediğini belirterek "Karşıyaka canlı bir yerleşim merkezi, gelmeden önce bana anlatılanlardan daha güzel bir şehir" dedi. Karşıyaka'nın insanlarının sıcakkanlı olduğunu da sözlerine ekleyen Avcı, Karşıyaka'da çok iyi dialoglar kurduğunu Karşıyaka'ya hizmet için gerekli olan kurumlar arası uyumun mevcut olduğunu söyledi.

HASTANE VE ADLİYE BİNASI YETERLİ DEĞİL

Kaymakam Avcı, Kent A.Ş işçilerinin durumuna da değindi. Karşıyaka Belediyesi, Bayraklı Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi'nin aralarında anlaşarak çözüm bulmasının daha iyi olacağını da sözlerine ekleyen Avcı, Karşıyaka'nın diğer sorunlarını da Karşıyakalım Gazetesi'nin okurlarıyla paylaştı. Hastanenin Karşıyaka'ya yetmediğini vurgulayan Avcı, "Çiğli'den Foça'ya kadar bölgenin yükünü çeken Karşıyaka Devlet Hastanesi, artık yetersiz kalıyor ya kapasitesi arttırılmalı veya yeni bir hastane yapılmalı. Örneğin, Karşıyaka'ya yapılacak bir üniversite hastanesi de araştırma hastanesi olarak hizmet vererek bu sorunu çözebilir." diye konuştu.Adliye binasının da Karşıyaka gibi bir yere yetersiz geldiğini açıklayan Avcı;  "Başsavcımızın, ağır ceza hakimlerimizin ve adliye çalışanlarının en büyük sorunu adliyenin yetersiz gelmesi. Başsavcımızın adliye binası ile ilgili çalışmaları var. Adliye Karşıyaka'dan başka bir yere gitmemeli bunun için de ihtiyacı karşılayacak kapasitede bir yer olmalı. Eğer ihtiyacı karşılayacak bir  yer bulamazsak ağır ceza mahkemelerinin en yakın il olan Manisa’ya gitme ihtimali olabilir " şeklinde konuştu.

OKUL OTEL VE STADYUM

Karşıyaka Kaymakamı, Karşıyaka'nın okul ve kalacak yer sorunu olduğunu da önemle vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü; "Aynı zamanda okul ihtiyacımız var. Daha kaliteli bir eğitim verebilmek için sınıftaki mevcut öğrenci sayısını 30'un altına düşürmeliyiz. İkili sistemden tekli sisteme geçirmeliyiz. Bunun için arsa ve hayırsever vatandaş arayışımız var. İki ya da üç ilköğretim okulu ve bir-iki endüstri meslek lisesi yapmalıyız. Çünkü düz lise yerine endüstri meslek liselerine önem verirsek buraları bitiren öğrenciler meslek sahibi olacağından dolayı işsizlik sorunu çekmezler. Stadyum konusunda da Karşıyaka bir şeyler yapmalı ve Karşıyakalılar maçı Karşıyaka’da seyredebilmeli. Spor salonları, olan bir ilçeye bu yakışır. Stat Sayın Belediye Başkanımız Cevat Durak’ın gösterdiği alanda olabilir. Aynı zamanda Karşıyaka’nın gelen misafirlerini ağırlayabileceği bir oteli yok.  Karşıyakalılar haklı olarak turistleri ağırlayacak mekanlar istiyorlar. Karşıyaka ve çevresindeki ihracat yapan iş adamlarımızla iş birliğine gelen yabancı iş adamlarının da kalacağı bir otel yok. El birliği ile bu eksiklikleri gidermeye çalışacağız”Karşıyaka Kaymakamı Aslan, Orman Müdürlüğü’ne ait olan ve eskiden verem savaş dispanseri olarak kullanılan eski sanatoryumun gerekli düzenlemeler yapılarak canlandırılması gerektiğini söyleyerek “Karşıyakalılar bu alanı canlandırmalı. Bu alanın canlanması Karşıyaka’nın ekonomisini olumlu yönde etkileyecektir. Çarşısı ile parkları ile iskelesi ile güzel bir şehir olan Karşıyaka’nın otelinin de ekonomisinin de aynı görünüşü gibi güzel olması lazım. Bunlar için de eksikliklerin el birliği ile giderilmesi gerekir” dedi. 

SATIRBAŞLARI

*   Hastane ihtiyacı karşılamıyor. İhtiyacı karşılayacak bir hastane olmalı. Bunun için ya araştırma hastanesi olarak da kullanılacak bir üniversite hastanesi veya mevcut hastanenin kapasitesinin arttırılması lazım*   Adliye binası yetersiz. *   Meslek liselerine ağırlık verilmeli 1 veya 2 meslek lisesi yapılarak gençlerin okulu bitirince iş sahibi olması sağlanmalı*   Daha iyi bir eğitim için sınıflardaki mevcut sayısının 30’un altına düşmesi ve ikili eğitimden tekli eğitime geçmek lazım. Bu sebeple hem okul yapacak alan hem de okul yaptıracak hayırseverlere ihtiyacımız var.

*   Karşıyaka’da ihracat yapan iş adamlarının iş görüşmeleri için Karşıyaka’ya gelen iş adamlarını ağırlayacakları veya turist olarak Karşıyaka’ya gelenleri ağırlayacak bir oteli yok. Bu Karşıyaka’nın ekonomisini olumsuz yönde etkiliyor
*   Karşıyaka’da spor salonu var, spor alanları var, bir çok amatör takımı var. Böyle bir Karşıyaka’nın maçlarını da Karşıyaka’da oynayabileceği alanlara ihtiyacı var

Kaynak: (HABER MERKEZİ) - Haber Merkezi Editör: Ali Ölmez
Etiketler: Karşıyaka Kaymakamı, Mehmet Emin Avcı, Karşıyaka
Yorumlar
Haber Yazılımı