Haber Detayı
10 Şubat 2010 - Çarşamba 02:07 Bu haber 20940 kez okundu
 
“Gelin siz de pist eğitimi verin”
Emin Direksiyon Mavişehir sürücü pistindeki sürücü adaylarına kullanılan konteynırın, diğer sürücü kurslarının baskıları yüzünden kaldırıldığını söyleyen Emin Direksiyon İşletmecisi Emin Sular, “Ben sürücü kursları için pist eğitimi verecek eğitmen yetiştirmeyi taahhüt ediyorum. Gelsin bizim pistimizde eğitim versinler” diye konuştu.
YEREL Haberi
“Gelin siz de pist eğitimi verin”

ELAL AJANS Reklamıdır

Sürücü adaylarının trafiğe çıkabilmesi için mutlaka güvenli sürüş teknikleri eğitiminden geçmeleri gerektiğini belirten Emin Direksiyon İşletmecisi Emin Sular, “Tüm sürücü kurslarının ruhsat alabilmesi için öncelikli şart eğitim verecek bir pist alanı göstermeleri. Ama, Karşıyaka’daki bir sürücü kursun pistini

 n Aliağa’da olduğunu görebiliyoruz. Pist denilen yerde de otlar bitmiş ve tarla halinde. Pist levhası var ama mezarlık gibi kullanılıyor.” dedi. Sürücü kurslarının baskılarından dolayı Mavişehir pistindeki çalışmalarını rahat sürdüremediklerini söyleyen Sular, “Sürücü kursları zaten zor durumda. Milli Eğitim’in karşısında bu yetersizliklerinden dolayı ezik duruyorlar. 150-200 Tl’ye pist ehliyet verilmez. Ben onlara güvenli sürüş tekniklerini gösterecek on tane eğitmen yetiştireyim. Ve sorun ben isem aradan çekileyim. Bu pistin levhasındaki ‘Emin Direksiyon’ levhasını da çıkarıp ‘İzmir Sürücü Kursları Birliği Eğitim Pisti’ levhasını koyalım. Onlar tarla halindeki pistlere verdikleri kirayı bana versinler. Burada hep birlikte güvenli sürüş tekniklerini sürücü adaylarımıza uygulayalım” dedi. Sürücü kursları sahiplerinin maddi bataktan kurtulabilmesi için kurum müdürleri ve direksiyon hocalarına dikkat etmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Emin Sular, “Kendi kurumlarının geleceğini hesaplasınlar. Her şey kağıtta bitmiyor. İnsan hayatı için kağıttakini uygulamaya geçirmeleri gerekiyor. Bu uygulamalar onlara yakışmıyor” şeklinde konuştu. 

MİLLİ EĞİTİME ÇAĞRI

Ehliyeti olan ve trafiğe çıkamayan binlerce sürücünün neden trafiğe çıkamadığının nedenlerinin sorulması gerektiğini söyleyen Emin Direksiyon İşletmecisi Emin Sular, “Üç yıllık ehliyete sahip ve lise mezunu olan herkes sürücü eğitmeni olabiliyor. 21 günlük bir kurs veriliyor. Eğitmen adaylarının araç kullanma deneyimine kesinlikle dikkat edilmiyor. Sürücü eğitmeni olarak piyasaya çıkanların yarısı daha trafiğe çıkmayı bilmeyip sürücü adayları ile birlikte öğreniyorlar. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı” dedi. Kurs eğitimlerinde 10 dersin pistte 10 dersin de akan trafikte yapılması gerektiğinin altını çizen Emin Sular, “Pist eğitimi yapılmadan aday trafiğe çıkarılıyor. Sürücü pistte yalnız kalarak hatalarını çözünceye kadar sabır edilmeli ve öyle trafiğe çıkarılmalı. Bu hatalar trafikte yapılırsa sonuçları çok acı olur. Sürücü eğitmenin tek yaptığı adaya gaz verip kendisinin frene basması. Onun eğitimi ile bir maket bile araba kullanır. Bu konuda yeterli denetimin olmadığını düşünüyorum ve Milli Eğitim yetkililerini göreve çağıyorum” dedi.

YER SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Mavişehir’de bulnan pist alanının KSK Spor Tesisleri otoparkı olarak kullanıldığını vurgulayan Emin Sular, “Süleyman Demirel Lisesi’nin karşısından itibaren tüm sürücü kurslarının sınavları burada yapılıyor. Duraklar ve trafik tıkanıyor. Otobüs durağı’nda sınav yapılır mı?Ve mahalle sakinleri haklı olarak şikayetçi oluyor. Biz de bu konuya dahil ediliyoruz ama bizim kapalı pistimiz var. İmar planındaki değişikliğe kadar burayı kullanmak istiyorduk. Sayın belediye Başkanımız Cevat Durak da bu konuda bize yeterli anlayışı sağladı. Ama baskılardan dolayı Kent Hastanesi’nin arkasında 110 dönümlük bir yer kiraladık. Tüm masrafları ben karşılayayım ama beni aşan konular var. O bölgeye asfalt dökülmesi gerekiyor. Bu konuda Sayın belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu’ndan da gerekli destek ve anlayışı bekliyoruz. Belediye bana böyle bir destek versin ben de belediye şoförlerine eğitim vereyim. Konuyu ticariri değil bir sosyal sorumululuk olarak görüyorum ve elimden geleni yapmaya hazırım” dedi.

Kaynak: (HABER MERKEZİ) - Haber Merkezi Editör: Ali Ölmez
Etiketler: Emin Direksiyon, Emin Sular, Karşıyaka
Yorumlar
Haber Yazılımı