Haber Detayı
01 Temmuz 2020 - Çarşamba 10:50 Bu haber 19817 kez okundu
 
Avukatlara Toma Engeli
Baroların yapısında yapılmak istenen değişiklikler baroları ayağa kaldırdı. Değişiklikleri protesto etmek isteyen İzmir Barosu avukatlarının çıkış yolları tomalarla kapatılarak yürüyüş yapmaları engellendi
GÜNDEM Haberi
Avukatlara Toma Engeli

ELAL AJANS Reklamıdır

İZMİR - İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel, megafonla polise seslendi. Anayasal bir hakkı kullanmalarına engel olarak  suç işlediklerini söyleyen Yücel, "İzmir’e bunu yaşatmaya hakkınız yok” dedi.

BAROLARIN SEÇİM SİSTEMİYLE UĞRAŞMAYIN AVUKATLARIN SORUNLARINI ÇÖZÜN

Polisin yürüyüş yapmasına izin vermediği avukatlar da oturma eylemi başlattı. Oturma eylemine geçen avukatlara seslenen Baro Başkanı Av. Özkan Yücel, “Anayasal bir hakkımızı kullanmak için buradayız. Barolarımızı savunmak için buradayız. Amacımız Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne kadar yürüyüp orada bir basın açıklaması yapmaktan ibaretti. Ama görüyorsunuz buna bile tahammülleri yok. Baroların güçlü olmasından, baroların söz söylüyor olmasından rahatsız oluyorlar. Halkın karşısına çıkmamıza izin vermiyorlar. İstiyorlar ki onların yalanları ile kalsın her şey. Ama biz gerçeklerin ne olduğunu yurttaşlara anlatmaya kararlıyız. Biz bugün yaptıkları çalışmanın, bugün ortaya koydukları düzenlemenin hiçbir biçimde avukatların ve baroların lehine olmadığının farkındayız. İşsiz avukatların, ofis açamayan avukatların, stajyer avukatların onlarca sorununu defalarca dile getirmemize rağmen herhangi bir girişimde bulunmayanlar şimdi avukatların sorunlarını baroların seçim sistemiyle değiştirebileceklerini ileri sürüyorlar. Bunun gerçek olmadığını hepimiz biliyoruz” dedi.

AVUKATLAR TESLİM OLMAYAN BİR MESLEĞİN ÜYELERİ

İzmir Barosu Başkanı Yücel, baroların tarihinin avukatlara teslim olmayan bir mesleğin üyeleri olma ayrıcalığı tanıdığını vurguladı. Av. Özkan Yücel sözlerine şöyle devam etti;
İzmir Barosu, Türkiye’de demokratikleşme konusunda birçok mücadelenin, hak ve özgürlükler konusundaki birçok mücadelenin ama özellikle de Avukatlık Kanunu’nda, avukat lehine yapılan 2001 düzenlemelerinin en başta gelen savunucusu, ortaya koyanıdır. Biz gücümüzü birliğimizden alıyoruz. Burada bugün her görüşten meslektaşımın barosuna sahip çıkıyor oluşu, savunma susmadı, susmayacak demesi, savunma durdurulamaz demesi Türkiye’nin önümüzdeki dönem tarihine yazılmış bir övünç tablosu olarak hatırlanacak. Ama hem 22 Haziran’da Ankara’nın girişinde baro başkanlarını durduran zihniyet, hem de burada sizin, bizim en temel hakkımızı engellemek için ortaya konan zihniyet tarihin karanlık sayfalarında yerini bulmakta zaman kaybetmeyecektir. Yarına onlar değil, biz kalacağız çünkü haklıyız, çünkü kazanacağız”

Baroların verdiği mücadelenin sadece barolar ve avukatlar için olmadığını da ifade eden Av. Özkan Yücel, “bu mücadele aynı zamanda yurttaşların haklarını korumak için, ezilenlerin haklarını korumak için, kadınların, çocukların, dezavantajlı grupların haklarını korumak için verilmiş bir mücadeledir” dedi.

Av. Özkan Yücel, baro başkanları toplantısı için sabah erken saatlerde Ankara’ya gideceğini ifade ederek, bu süreçte tüm avukatları İzmir Barosu önünde her gün 19.00’dan itibaren düzenlenecek oturma eylemine davet etti.

 

 

Kaynak: (HABER MERKEZİ) - Haber Merkezi Editör: Ali Ölmez
Etiketler: Toma, Avukat, İzmir Barosu, Özkan Yücel
Yorumlar
Haber Yazılımı