Haber Detayı
01 Temmuz 2020 - Çarşamba 21:15 Bu haber 18346 kez okundu
 
Provokatif Söylemlere Dikkat
Başkan Mustafa Güler, halk sağlığının her şeyden önce geldiğini açıklayarak "Karantina uygulamasının başından itibaren Tepeciklilerin yanındayız. Semt pazarları için aldığımız karar kötü niyetli kişilerrce provokatif söyleme dönüştürülüyor" dedi
GÜNDEM Haberi
Provokatif Söylemlere Dikkat

ELAL AJANS Reklamıdır

TAVŞANLI / Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüsle mücadele devam ediyor. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlar canla başla bu ölümcül hastalıkla mücadele ederken Tavşanlı Belediyesi de ilk günden bu tarafa üzerine düşen sorumluluğu eksiksiz yerine getiriyor. Ülke genelinde vaka sayılarında düşüş yaşanırken ne yazıkki Kütahya ve Tavşanlı’da artış gözleniyor. Tepecik Kasabası’nda Orta Mahalle karantinaya alınarak 14 günlük süreç başlatıldı. Kütahya Valisi Ali Çelik  ayağının tozuyla kasabaya gelerek incelemelerde bulunmuş, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler de kendisine eşlik etmişti.

PROVOKASYONA GELMEYİN

Tepecikte yaşanan bu gelişme sonrasında kasabada faaliyet yürüten 7 esnafın tedbir amaçlı Cuma pazarında tezgah açmasına izin verilmemesi, art niyetli kişilerin malzemesi oldu. Bir takım kişiler tarafından Tavşanlı Belediyesi’nin “Tepecik halkı dışlanıyor, esnafa satış yapması için izin verilmiyor” söylemleri üzerine Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler kamuoyunu bilgilendirdi.

Başkan Mustafa Güler, "Vatandaşlarımızın sağlığı, hele de böylesi ölümcül bir virüsle mücadele edilen dönemde herşeyden önce geldmektedir. Art niyetli söylemler ve kötü niyetli yaklaşımlardan sonra bu açıklama bizim için elzem olmuştur" dedi.Güler, yaptığı açıklamada konunun ayrıntılarını 5 maddede topladı. Tavşanlı Belediye Başkanı tarafından maddeleştirilerek yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"1- Bilindiği üzere Tepecik Kasabamızda 9 vatandaşımızda görülen koronavirüs vakaları nedeniyle önce 6 bina ardından da Orta Mahallenin tamamı karantinaya alınmıştır. Bu gelişmenin ardından tedbir almak amacıyla kasabamızda faaliyet yürüten 7 esnafımız Perşembe günü aranarak Cuma Pazarına gelmemeleri hususunda uyarılmıştır.

2- Aranıp konunun hassasiyeti anlatılmasına rağmen 7 esnaf ısrarla pazarda tezgah açmak istemiştir. Bu konuda Belediye Başkanımız Mustafa Güler’in Tepecik Belediye Başkanı Ahmet Tekin ile konuşup onay verdiği ifade edilerek Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara’nın ismi de kullanılmıştır.

3- Sayın Kaymakamımız Yüksel Kara, Tepecik Belediye Başkanı Ahmet Tekin’e pazarın uygulayıcısının Tavşanlı Belediyesi olduğunu, pazara alıp almama yetkisininde Belediyede olduğunu söyleyerek kurumumuzla görüşülmesini tavsiye etmiştir.

4- Başkanımız Mustafa Güler, konudan habersiz karantina bölgesinden haber almak amacıyla Tepecik Belediye Başkanı Ahmet Tekin’i aramıştır. Bu görüşmede Tepecik Belediye Başkanı özellikle 2 yumurtacı esnafını gündeme getirmiş; Maddi durumları iyi olmadığı göz önüne alınarak bu kişilerin karantina bölgesinde yaşamayan tanıdıkları vasıtasıyla satış yapması istenmiştir. Başkanımız Mustafa Güler’de konuyu Zabıta Amirliğiyle istişare edeceğini ifade etmiştir.

5- Zabıta Amiri Naci Balcıoğlu başkanımıza 7 esnafın Perşembe gününden uyarıldığını, Koronavirüs nedeniyle risk oluşacağını söylemiş, yapılan istişare neticesinde Halk Sağlığı düşünülerek 7 esnafın pazara alınmaması yönünde ortak karar verilmiştir."

BU SALGIN HASTALIĞI BİRLİKTE YENECEĞİZ

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler tarafından yapılan açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı.

“Yaşanan bu gelişmeler sonucuda Kamuoyunda Tepecik halkı ve esnafının dışlandığı, Tepecik halkının endişe ve kaygı duyduğu yönündeki asılsız ve mesnetsiz iddialar çok üzücüdür. Bu yaklaşımlar kasıtlı yapılmakta, provokatif söylemlerden oluşmaktadır. Tavşanlı Belediyesi olarak karantina kararının alındığı ilk saatlerden itibaren Tepecik Halkının yanında olduğumuzun bilinmesini istiyorum. Kütahya Valimiz sayın Ali Çelik’in incelemeleri esnasında virüse rastlanmayan Aşağı ve Yukarı Mahallelerde karantina uygulanmaması yönünde telkinlerde bulunduk. Biz halkımızın bu amansız hastalıktan en az zararla kurtulması için çalışıyoruz. Bu hastalığı Birlikte Yeneceğiz diyoruz ve art niyetli zihniyetlere pirim verilmemesini istiyoruz. Kamuoyuna Saygılarımla.” 

Kaynak: (HABER MERKEZİ) - Haber Merkezi Editör: Ali Ölmez
Etiketler: Tavşanlı Belediyesi, Koronavirüs, Tepecik Belediyesi, Karantina, Ahmet Tekin,
Yorumlar
Haber Yazılımı