• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Siyah Kurdele                                               OKURLARIMIZIN YENİ YILINI KUTLUYORUZ
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

Tedirgin Bir Yazar Yusuf Atılgan

Tedirgin Bir Yazar Yusuf Atılgan

Tedirgin Bir Yazar Yusuf Atılgan

Çok az sayıda eser vermiş olmasına, değeri çok geç anlaşılmasına rağmen, edebiyatımızın önemli, hatta efsaneleşmiş isimlerinden biri olan Yusuf Atılgan ‘Tedirgin Bir Yazar Yusuf Atılgan’ isimli panelle anıldı. Konak Belediyesi tarafından Türkan Saylan Kültür Merkezi Benal Nevzat Salonu’nda gerçekleştirilen panele Semiramis Yağcıoğlu, Halil Şahan ve Murat Şahin katıldı. Panel’in kolaylaştırıcısı ise Hülya Soyşekerci’ydi.

Panelin kolaylaştırıcısı Hülya Soyşekerci, Yusuf Atılgan az ama öz yazdığını belirterek, “Ardında bıraktığı üç romanının yorumları ve derinlikli anlamlarıyla okurların zihninde sürekli çoğalmış, yazınımızın unutulmayanları arasında hak ettiği yeri almış, sıra dışı ve farklı bir yazardır” dedi.

SÖYLEŞİ KİTAP OLDU

Yusuf Atılgan’ı daha yakından tanıtmak için İhsan Bayram ile yaptığı söyleşiyi ‘Tedirgin Bir Yazar Yusuf Atılgan’ isimli kitapta toplayan Yazar Murat Şahin, ‘Söz uçar yazı kalır’ diyerek İhsan Bayram ile yaptığımız sohbetleri 2015 kitap yapmaya karar verdim. Yaptığımız söyleşiyi ‘Tedirgin Bir Yazar Yusuf Atılgan’ isimli kitapla okurlara sundum. Katkı koyan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Varoluşçuluğu benimseyen bir yazar olan Yusuf Atılgan’ın yaşamı boyunca çok fazla sayıda eser kaleme almadığını ancak var olanların da büyük eserler olduğunu dile getiren panelistler Yazar’ın kişiliğini, yazarlığa bakış açısını ve eserlerinin izdüşümünü salonu dolduran edebiyatseverlerle paylaştılar. Aylak Adam, Anayurt Oteli ve Canistan romanlarının bile onun yazarlığının büyüklüğünü göstermesine yettiğini dile getiren panelistler, söz konusu romanların çağın da ilerisine giderek hâlâ baskıları yapılan ender eserler arasında yer aldığına dikkat çektiler. Hem dili hem de yarattığı derin tipler ile Yusuf Atılgan, edebiyat dünyasının en önemli isimleri arasındaki varlığını koruduğu dile getirildi. Atılgan’ın ‘Anayurt Oteli’ adlı romanı Ömer Kavur tarafından 1987 yılında sinemaya aktarılmıştı. Yazarın Bodur ve Minareden Öte isimli iki öyküsü ve bir de Çıkış Gecesi isimli piyesi bulunmaktadır.

İÇ GÖZLEM YAPAN BİR YAZAR

1921 yılında Manisa’da doğan Yusuf Atılgan 1989 yılında kalp krizi sonucu İstanbul’da hayatını kaybetti. Yazarın ömrü Canistan adlı romanını tamamlamasına yetmemiştir. Yazarın yazdığı şiirleri ve öyküleri birçok dergide ve gazetede yayımlanmıştır. Yazar, en önemli eserleri Aylak Adam ve Anayurt Oteli’nde psikolojik yabancılaşma ve yalnızlık temasını başarıyla işlemiş; Anayurt Oteli’ndeki Zebercet Aylak Adam’daki C çok özgün karakterler olarak Türk edebiyatının şahıs kadrosunun unutulmazları arasında yerini almıştır. Yusuf Atılgan romanlarında iç gözlem tekniğini kullanmış ve bireyin ruh halini son derece başarılı bir şekilde okuyucusuna ulaştırmıştır.

Atılgan dostlarıyla sohbetinde sık sık, “Benim yazarlığımdan daha önemlisi günlük yaşamımdır. O benim için daha önemli. Günlük yaşamımdaki bazı ilişkiler. Bunlar için yazarlığımı feda edebilirim. Zaten böyle olmasa daha çok yazardım” dediği de not olarak düşüldü. 


WEB SİTENİZ OLSUN İSTER MİSİNİZ ?

Aşağıdaki formu doldurunuz...
5 gün yayında kalacak ücretsiz sitenizi hazırlayınız...
Hazırladığınız deneme sitesinden memnun kalmanız halinde,
Hazırladığınız siteyi bizimle iletişime geçerek aktifleştiriniz.
Site aktifleştirmek için;    info@elalajans.net 


www.sitenizvar.net   /   www.elalajans.net
 info@sitenizvar.net   /   info@elalajans.net


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.81243.8276
Euro4.66464.6833
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 16° 8°
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı