• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

2019 YILININ SAĞLIK MUTLULUK VE ESENLİK GETİRMESİ DİLEKLERİMİZLE YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN


Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

İnternetle Gelen Tehlike

İnternetle Gelen Tehlike

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Birliği Anabilim Dalı tarafından düzenlenen konferansta konuşan İzmir Cumhuriyet Savcısı Ali Osman Kaynak, Türkiye’de son yıllarda dolaşıma sürülen kitap sayısının düştüğünü belirterek, “Emek veriyorsunuz ve sizin yazdığınız kitabın tamamı, matbaadan çıktıktan bir gün sonra internette yayınlanıyor” dedi. 

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Birliği Anabilim Dalı tarafından düzenlenen ‘Fikri ve Sınai Haklara ilişkin Suçlarda Soruşturma Usulü’ konulu konferansta konuşan İzmir Cumhuriyet Savcısı Ali Osman Kaynak,  dolaşımda olan kitap sayısının son yıllarda düşük olmasının sebeplerinden birisinin internette yayınlanması olduğunu söyledi.

DEÜ Merkez Kütüphanesi’nde düzenlenen Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Birliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Erdut, akademisyen ve öğrencilerin katıldığı programda konuşan Savcı Kaynak, toplumda fikri mülkiyetle ilgili bazı yanlış düşüncelerin olduğunu belirtti. Savcı Kaynak, “Biz bile fikri mülkiyetin sadece büyük şirketlerin haklarını savunan bir alan olduğunu düşünüyorduk ancak durum böyle değil. Fikri mülkiyetin, üretmeyi ve yaratıcılığı desteklediğini; toplumların gelişiminin önünü açan büyük bir alan olduğunu, henüz toplum olarak kabul edemedik.  Bir kitabın tamamının fotokopi çektirilip satılması suçtur. Basit bir kompozisyon yazarken bile zorlanıyorsunuz ancak bu insanlar oturup 400-500 sayfa kitap yazıyor. Bunun zorluğunu düşünebiliyor musunuz? Türkiye’de son 5-10 yıldır, dolaşıma sürülen kitap sayısının ciddi oranlarda düştüğü belirtiliyor. Çünkü siz emek veriyorsunuz ancak sizin yazdığınız kitabın tamamı, matbaadan çıktıktan bir gün sonra internette yayınlanıyor” diye konuştu.

MAHKUMİYET ALIYORLAR

Haksız rekabetlerle ilgili hazırlanan iddianameler sonrası açılan davaların sonuçlanmaya başladığını da kaydeden Savcı Kaynak, “Şu anda endüstriyel tasarım ya da patente yönelik tecavüzlerin cezai koruması yok ancak haksız rekabet suçundan şikayetçi olunduğunda soruşturma yapıp iddianame düzenleyebiliyoruz. Hatta bunlarla ilgili mahkumiyet kararları çıkmaya başladı” dedi.

İNTİHAL EN BÜYÜK TEHLİKE

Toplantıda konuşan DEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Birliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Erdut, ise intihal ile gelen tehlikeye dikkat çekti. Bilim dünyasında intihalin ciddi bir tehlike olduğuna vurgu yapan Erdut, “Bilim işin içine girdiği andan itibaren en önemli tehlike intihal, sanayi işin içine girdiği zaman da en önemli tehlike taklit. Bütün bunların önüne geçebilmek için evrensel kurallar söz konusu” ifadesinde bulundu. Programın soru cevap bölümünün ardından Enstitü Müdürü Prof. Dr. Banu Dorukan, katılımlarından dolayı Savcı Kaynak’a teşekkür belgesi verdi. 


WEB SİTENİZ OLSUN İSTER MİSİNİZ ?

Aşağıdaki formu doldurunuz...
5 gün yayında kalacak ücretsiz sitenizi hazırlayınız...
Hazırladığınız deneme sitesinden memnun kalmanız halinde,
Hazırladığınız siteyi bizimle iletişime geçerek aktifleştiriniz.
Site aktifleştirmek için;    info@elalajans.net 


www.sitenizvar.net   /   www.elalajans.net
 info@sitenizvar.net   /   info@elalajans.net
Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
363 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.25645.2775
Euro5.92935.9531
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 15° 7°
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı