• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Siyah Kurdele                                               OKURLARIMIZIN YENİ YILINI KUTLUYORUZ
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

Sait "Şimdi Ne Olacak"

Sait "Şimdi Ne Olacak"

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 24. dönem İzmir Milletvekili ve Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) Başkanı Rifat Sait, referandum sonrası bir yazı kaleme aldı. Sait yazdığı "Evet Şimdi Ne Olacak" başlıklı yazıda seçmenin her iki tarafada mesaj yazdığına değinerek bundan sonraki sürecin önemine vurgu yaptı
Rıfat Sait'in yazdığı yazı ; 

"Evet, Şimdi Ne Olacak?

Türkiye, %51,4 oy ile Evet dedi ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sitemine geçiş yaptı. Bu sıradan bir olay değildir. Neredeyse 200 yıllık kadim bir yönetim sisteminin değişikliği gerçekleşti. Köklü ve tarihi bir değişimden bahsediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın deyimiyle sivil siyaset ilk kez sistem değiştirdi.  Başbakan Sayın Yıldırım kimse kaybetmedi Türkiye kazandı diyerek farklı bir doğruluğa değinse de aslında kaybedenler var. Örneğin vesayetçi düşüncenin arkasında duranların artık kaybettiğini söylememiz gerekiyor. CHP,  eğer halka uzak olan mantalitesini değiştirmez ise kaybedecek ve belki de siyasi olarak yok olacak.  CHP’nin bu yüzden mutlaka köklü bir değişime gitmesi gerekiyor. Bunun farkındalar ve bunun telaşını yaşıyorlar. Türkiye’de artık siyaseten kazanabilmek için en az %50,1 almak gerekiyor. Tüm siyasi partilerin buna göre hedef koyup, strateji belirlemeleri gerekiyor.

Referandum sonuçlarını iyi okumak gerekiyor.  Aslında herkese bir mesaj var. Bugüne kadar tartışılan Taban mı yoksa Tavan siyaseti mi sorusunun cevabı değişmiştir.  Artık eski siyasi yöntemler bitmiştir. Bundan sonra yapılacak ilk seçimlerde adeta bir garson siyaseti gerekecek. Siyasetçilerin tabana yönelmesi şart oldu. Millete gidilecek, samimi olunacak, halk dinlenecek. Kazanmak için bütün bunlar çok önemli olmuştur. Doğal ve kendi olan siyasetçilerin prim yapacağı bir döneme başlıyoruz. Hattı zatında referandumda verilen Hayır oylarının bir kısmı naçizane düşünceme göre sisteme karşı değil belki de bazı siyasetçilere, siyasi tutumlara veya siyasi duruşlara karşı da verilmiş olabilir. Artık Halkın daha belirleyici ve etkin olduğu siyasi süreç başlıyor. Bu arada siyasi parti ve seçim yasalarında değişikliğe gidilebilir. Örneğin dar bölge seçim sistemi ve seçim barajlarının kaldırılması gibi değişikler söz konusu olabilir. Ayrıca zaten Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin hayata geçebilmesi için 6 ay zarfında gerekli uyum yasalarının da çıkartılması gerekiyor. Muhafazakâr, demokrat, uyumlu, üretken ve samimi siyasetçilerin prim yapacağı bir ortam oluşacak görünüyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın artık patinaj olmayacak sözlerinde bu ve benzeri detaylar olabilir. Bu süre zarfında partili Cumhurbaşkanlığına da onay çıkmasıyla Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanlığına gelmesi beklenebilir.  AK Parti’de kongre takvimi dâhilinde Sayın Erdoğan’ın Genel Başkanlığa aday olması (veya gösterilmesi) mümkündür. Ardından doğal olarak parti yönetiminde ve hükümette Sayın Cumhurbaşkanımızın takdiri ile değişiklikler olabilir. Tabi bütün bunlar olağan öngörüler. Bekleyip hep birlikte göreceğiz.

Referandumda evet diyenler ve hayır diyenler arasında kendi içinde bile farklı nedenler olabilir. Sonuçlara baktığımızda Ege, Akdeniz ve Trakya bölgelerinin hayır dediğini, Doğu, Güneydoğu, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinin Evet dediğini, Marmara bölgesinin ise ortada olduğunu görüyoruz. Ege ve Trakya niye hayır dedi, Güneydoğu’da evetler niçin arttı, Karadeniz ile Doğu’nun farklı Evet nedenleri, konuşulup, tartışılmalı. AK Parti ile MHP arasındaki bundan sonraki süreç istişare edilmelidir. Referandum sonrasında AK Parti ile MHP arasında çıkabilecek en ufak gerginlik her iki partiye de zarar verir. Bu aşamadan sonra herkesin açıklamalarına dikkat etmesi de gerekir. Ayrıca kutuplaştırıcı ve ayrıştırıcı söz ve davranışlar herkese zarar verir. Gerginlik politikaları yerine uyumlu ve birleştirici olan politikalar tercih edilecektir. Kaldı ki; referandum sonrasında liderlerin yaptığı açıklamaların bu yönde olmuştur. Siyasi partilerin yeni söylemlere, yeni şeylere ve yeni adaylara ihtiyacı olabilir. Halk yeni bir beklentiler içinde olabilir. Bunların karşılanması bu süreçte avantaj olacaktır diye düşünüyorum. Kaldı ki; referandumda halkın katılım oranı %87 ile çok yüksek sayılabilecek bir orana gelmiştir. Bu gayet güzel bir şeydir zira halkın siyasi ilgisinin artığını gösterir. Halk siyasetçiden soğur, güvenini azaltırsa seçimlere katılım oranını düşürebilir. Siyasilerin bunu bilmesi ve bunun için gerekenleri yapması beklenir. Yeni Türkiye hayırlı ve uğurlu olsun."


WEB SİTENİZ OLSUN İSTER MİSİNİZ ?

Aşağıdaki formu doldurunuz...
5 gün yayında kalacak ücretsiz sitenizi hazırlayınız...
Hazırladığınız deneme sitesinden memnun kalmanız halinde,
Hazırladığınız siteyi bizimle iletişime geçerek aktifleştiriniz.
Site aktifleştirmek için;    info@elalajans.net 


www.sitenizvar.net   /   www.elalajans.net
 info@sitenizvar.net   /   info@elalajans.net


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.81243.8276
Euro4.66464.6833
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 16° 8°
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı