• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

Kanser, “Elektronik Burunla” Tespit Edilecek

Kanser, “Elektronik Burunla” Tespit Edilecek

Kanser, “Elektronik Burunla” Tespit Edilecek

Bilim adamlarının insan burnunu taklit ederek geliştirdikleri E-Nose yani elektronik burun cihazı sayesinde başta kanser olmak üzere pek çok hastalık kısa sürede kolaylıkla teşhis edilebiliyor

Bilim ve teknoloji alanında yaşanan önemli gelişmeler hastalıkların teşhis ve tedavisinde yepyeni olanaklar sunuyor. Özellikle son dönemde bir grup bilim adamının, insan burnunun kokuları çok yüksek duyarlılıkla algılamak için kullandığı sinyalizasyon sistemini taklit ederek geliştirdiği elektronik burun tıp camiasını heyecanlandırdı.

E-Nose cihazının daha kolay ve kesin teşhis imkanı getirdiğini söyleyen Medical Park İzmir Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Göral “Yaklaşık 20-30 yıl öncesine kadar anamnez ve elle muayene yapılarak teşhiş konulurken, günümüzde çok farklı bir ortamla karşı karşıyayız. E-Nose cihazı ile yemek borusu kanseri takibi, akciğer kanseri, karaciğer sirozu, karaciğer koması, ağız kokusu nedenleri, şeker hastalığına bağlı koma, meme kanseri, astım gibi hastalıklar rahatlıkla teşhisi yapılacaktır. Biyo-elekronik burunlar, örneğin belirli koku moleküllerine bağlanan biyolojik organizmalar veya insanlardan klonlanmış proteinlerin bulunduğu koku alma reseptörlerini kullanıyor.” dedi.

ENDOSKOPİYE GEREK YOK!

 1982 yılından beri elektronik burun üzerinde çalışıldığını söyleyen Göral, geliştirilmiş sistemler sayesinde cihazın artık, çeşitli sensorlar aracılığı ile, koku ve patolojileri algılayabilen ve tanıyabilen bir hale geldiğini belirtti. Profesör Göral, “Nasıl ki, burun tüm kokuları algılayabiliyorsa, iyi veya kötü kokuları ayırt edebiliyorsa, bu yeni cihaz ile de, hastalıklı organlardan çıkan bazı özel bileşenler, bu cihazlarla algılanacak, elde edilen sonuçlar network ortamından değerlendirilip, yorum yapılarak, hastalıkların tanısı ve takibi yapılabilecektir. Elektronik burun, özellikle gastroenterolojide, infeksiyon hastalıklarında, üriner sistem enfeksiyonlarında, astım ve solunum yolu hastalıklarında, biyokimyasal tetkiklerde, vücut sıvıları ve kültür sonuçlarının analizinde, organ naklinde başarısızlık olup olmadığının takibinde ve en önemlisi kanser saptanmasında büyük kolaylıklar sağlacaktır. Yemek borusu kanserin öncüsü olan Barrett özofagus hastalığını saptamada ve kanserin takibinde de, hastaya zahmetli bir işlem olan endoskopi yapma ve parça almaya gerek kalmadan hastayı bu ızdırapdan kurtaracak büyük bir kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Bu yeni teknoloji, kolay, pratik ve hızlı uygulama sağlaması ile, tıpta yakın zamanda, hastalıkların takip ve tedavisinde çok önemli gelişmelere neden olcaktır . Belki de, bu cihaz sayesinde, hastaneye veya doktora gitmeden, kendi evinde bile bu test ile, hastalığının seyrini daha iyi gözlemleyecektir.” şeklinde konuştu.


WEB SİTENİZ OLSUN İSTER MİSİNİZ ?

Aşağıdaki formu doldurunuz...
5 gün yayında kalacak ücretsiz sitenizi hazırlayınız...
Hazırladığınız deneme sitesinden memnun kalmanız halinde,
Hazırladığınız siteyi bizimle iletişime geçerek aktifleştiriniz.
Site aktifleştirmek için;    info@elalajans.net 

www.sitenizvar.net   /   www.elalajans.net
 info@sitenizvar.net   /   info@elalajans.net


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.95803.9738
Euro4.88184.9014
Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 19° 12°
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı