• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

Türksoy, Atatürk'ün Dedesinin Evini Buldu

Kadim İpekyolu şehirlerinin  unutulmaz seyyahı. Türk Dünyası Gönül Elçisi. İlklere imza atan duayen, araştırmacı, gezgin. 35 yıldır çizgisi değişmeyen, her zaman vatanının, milletinin, devletinin, bayrağının yanında olan alperen ruhlu vatansever insan. Kafkasya kökenli ve Kars doğumludur.

Seyfullah Türksoy tarafından imza atılan yüzlerce önemli gazetecilik olayından söz etmek mümkün.

İşte ilk akla gelenler :

ATATÜRK’ÜN DEDESİNİN EVİNİ BULDU

1- Atatürk’ün dedesi Hafız Ahmet’in evini Makedonya’nın Kocacık kasabasında buldu. Harabe halindeki ev, Seyfullah Türksoy’un  girişimleriyle TİKA tarafından müzeye dönüştürüldü.

2- 1918’de Azerbaycan’ı Ermeni soykırımından kurtaran Kafkas İslam Ordularının en son neferi Nevruz Dede’yi Bakü’de buldu; Türkiye’ye getirdi. Yaptığı programlar milyonları gözyaşına boğdu. Unutulmaya yüz tutan Nuri Paşa ve Kafkas İslam Orduları yeniden hatırlandı. Belgeseller yapılmaya, anma etkinlikleri düzenlenmeye başladı.

3- Orta Asya’daki, 1944 Batum sürgünü Karadenizli Türkleri ilk defa Seyfullah Türksoy buldu. Kırgızistan’ın Oş bölgesinde, Kökcarköyündeki  Rize ve Trabzon kökenli Karadenizlilere İstanbul’dan hamsi götürmesiyle hafızalarda iz bıraktı. Bu soydaşlarımızın TC vatandaşı olabilmeleri için Bakanlar Kurulu’ndan karar çıkmasını sağladı.

4- Ahıska Sürgününü ve Ahıska Türklerini kimsenin bilmediği 1989 yılında Fergana’da KGB’ nin tezgahladığı ve 3 bin Ahıska Türk’ünün  öldürüldüğü katliamı ilk defa Seyfullah Türksoy kamuoyuna duyurdu. Ayrıca  çilekeş Ahıska Türklerinin yaşadığı 9 ayrı ülkeyi ziyaret ederek Ahıska Türklerinin belgesellerini ilk o çekmiş ve sürgünün şahitleriyle röportajlar yapıp çeşitli televizyon kanallarında yayınlamıştır.

ATTİLA’NIN MEZARI

5- Büyük Hun İmparatoru Attila’nın olduğu varsayılan ve Romanya ile Sırbistan’ın ortasındaki Tuna Nehri’ndeki Yasak Ada’da olduğu rivayet edilen kayıp mezarı ilk defa Seyfullah Türksoy dünya gündemine taşımıştır. Bu yayınlardan sonra Macar araştırmacıların Yasak Ada’yla yakından ilgilendikleri öğrenilmiştir.

6- Türkiye kamuoyu Gagauzlar, Başkurtlar, Kumuklar, Karapapaklar, Ahıskalılar, Kırım Tatarları, Nogaylar, Karaçaylar gibi yeterince bilinmeyen çok sayıda Türk topluluğunu Seyfullah Türksoy’un programlarıyla tanımıştır.

SARIKAMIŞI UNUTTURMADI

7- Sarıkamış anma etkinliklerine son yıllarda onbinlerce insanın katılmasında çok büyük rolü vardır. Türk Dünyası Sarıkamış’ta buluşuyor temasıyla her yıl çeşitli tv kanallarında Sarıkamış Harekatını gündemde tutmuştur. Ayrıca Hazar Denizi’ndeki Nargin Adasına hapsedilen Sarıkamış Harekatı esirlerini ilk defa Seyfullah Türksoy gündeme getirmiş; Nargin Adasıyla ilgili belgesel yayınlamıştır.

8- Azerbaycan’ın kanayan yarası olan işgal altındaki Karabağ’ı ve Hocalı soykırımını çeşitli etkinliklerle gündeme taşımıştır

9- Şimdiye kadar pekçok devlet başkanıyla görüşmüş ve bazılarının da belgeselini hazırlamıştır. Bu devlet adamları içinde Haydar Aliyev, SaparmuratTürkmenbaşı, Ahmet Hacı Kadirov  sayılabilir.

10- Cengiz Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade gibi Türk Dünyasının önemli şairleri ve yazarlarıyla vefatlarından önce  röportajlar yapmıştır.

11- Başta TGRT, Kanal7, Ülke Tv, Kanal 24 olmak üzere çeşitli tv kanallarında 1500 civarında program hazırlamıştır.

12- Son 16 yıldır gerçekleştirdiği Uluslararası İpekyolu Ödül Törenleriyle dostluk ve işbirliği köprüleri kurmaktadır.

13- Halen İpekyolu Stratejik Araştırmalar Merkezi ile İpekyolu Yayın Grubunun Başkanıdır. Kendisiyle özdeşleşen Türksoy’la İpekyolu programı eski sıklıkta

olmasa da halen devam etmektedir.

14- Seyfullah Türksoy’un uzun yıllardan beri yayınladığı Uluslararası Türksoy’la İpekyolu Dergisi çok sayıda ülkeye ulaşan, Türkiye’nin tek dergisidir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.74296.7699
Euro7.56247.5927
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı