• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

Tohumlar Toprakla Buluştu

Bornova Belediyesi’nin ilçenin eski köy yerleşimlerinden olan Yaka Mahallesi’ndeki 20 dönümlük atıl arazide kurduğu Doğal Tarım Çiftliği’nde, tohumlar ve fidanlar toprakla buluştu. Doğal tarım gönüllüsü vatandaşlar, geleceğimiz olan çocuklarla birlikte yaptıkları tohum toplarını iyileştirmeleri tamamlanan ormanlık alanın ortasındaki araziye serpti. Etkinlikte fidan dikimi de yapıldı. Doğal tarım gönüllüleri İrfan Özbilgin ve Serdar Baysülen, kendilerine böyle bir imkanı sunan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’a teşekkür etti.

Birlikte kullanıp, koruyalım

Güvenli gıdaların doğal yöntemlerle üretilebileceğini söyleyen Başkan Mustafa İduğ, “Daha sağlıklı nesiller yetişmesi adına örnek olacağını düşünerek oluşturduğumuz Doğal Tarım Çiftliği’nde tohumları ve fidanları toprakla buluşturmanın mutluluğunu yaşadık. Burada bir çok bitki ve ürünü tanıtıp insanlarımıza doğa sevgisi aşılamayı amaçlıyoruz. Bu alanı hep birlikte kullanıp, korumamız gerekiyor” dedi.

Gönüllülere açık olacak

Doğal Tarım Çiftliği’nde doğal yöntemler ile toprağı işlemeden, ağaçları budamadan ve ilaç kullanmadan bir gıda ormanı yaratılması hedefleniyor.

Oluşturulacak ekosistemde yer örtücüler, onun üstünde tıbbi ve aromatik bitkiler, küçük çalı bitkileri, küçük ve büyük ağaçlar, her türlü meyve ağacı ve diğer ağaçlar olacak. Alanın bir kısmı sebze bahçesi olacak, bir kısmına ise tahıl ekilecek. 20 dönümlük arazi içinde oluşturulan gölet sulama amaçlı kullanılacak. Aynı zamanda pek çok canlı türü için yaşam alanı olacak. Gönüllüler, hem oluşturulan ekosistemin gelişimini izleyebilecek, hem de bu ekosistemle uyumlu tohumları toprakla buluşturabilecek.

Doğal Tarım Çiftliği’ndeki etkinlik öncesi Bornova Belediyesi Kültür Merkezi’nde bir panel düzenlendi. Doğa Gönüllüleri Mustafa Ok, Zehra Kul ve Umut Kocaoğlu ile staj yapmak için Bornova’yı tercih eden Alman üniversite öğrencisi Benjamin Fischer, doğal tarımın önemini anlattı. Konuşmacılar, doğal tarımın karşısındaki en büyük düşmanın gıdadaki endüstrileşme olduğunu vurguladı.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.93305.9567
Euro6.54256.5687
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı