• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

YEREL SEÇİMLERDE OY KULLANARAK ŞEHRİNE VE OYUNA SAHİP ÇIK


Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

Şiirde Kadının Uyanışı

Mübeccel İzmirli Anılıyor

Karşıyaka Belediyesi şiirde unutulmuş değerleri gündeme getirmeye devam ediyor. 22 Aralık 2018, cumartesi günü saat 14.00'te Çarşı Kültür Merkezinde şair, hikâyeci Mübeccel İzmirli'yi anma / anlama etkinliği gerçekleştirecek.

Mübeccel İzmirli, 1934 yılında Çorlu’da doğdu, 12 Temmuz 1982’de İstanbul’da öldü. Olanaksızlık nedeniyle lise eğitimi yarıda kesip çalışma hayatına atıldı. Çok farklı işlerde çalıştı. Sekreterlik, memurluk, reklâm filmleri dublajı yaptı. Dergi yayımladı. 1955’te ilk şiirini yayımlayan Mübeccel İzmirli, bir grup arkadaşıyla 1963-64 yıllarında Otağ dergisini yayımladı. 1966-69 yılları arasında Yelken dergisini ve Bursa’da Çatı dergisini yönetti. Milliyet yayınlarında çalıştı. Yazıları Tercüman, Yeni İstanbul, Milliyet, Medeniyet, Kıyı, Sanat Yaprakları, Varlık, Çağrı, Ilgaz, Sorun, Ataç ve Yazko Edebiyat gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı.

Eleştirmenler bir şiir, bir öykü ve bir de ölümünden sonra yayımlanan çocuk kitabı bulunan yazarın insan ilişkilerinde kadın olmanın, kadın-erkek ilişkilerindeki can yakıcı hiyerarşinin ve yalnızlığın hüznünün yoğunluğunu başarıyla kaleme aldığını söylemektedir. Bunu kimi zaman kişisel hayatı ile ilişkilendirseler de üslubundaki kırılganlığın yetkin bir edebiyat anlayışına dayandığı genel olarak kabul görmektedir. Hayata karşı yalnız başına mücadele eden Mübeccel İzmirli büyük bir hayatın sanatını yapmaya çalıştı. Gök Katında Kaza (şiir, 1963), Sabah Geçidi (hikaye,1967) ve  Ay Kız ile Gün Oğlan (çocuk kitabı,1983) adlı üç  eseri bulunmaktadır.

Sunumu Aslıhan Tüylüoğlu'nun yapacağı etkinlikte Ayşen Sarıbaş Mübeccel İzmirli'nin hayat kavgasına, aranışlarına, kendini yoktan var edişine yönelik bir sunum yapacak. Veysel Çolak, Mübeccel İzmirli'nin hayatı üzerinden büyük yaşam-büyük sanat konusunda açılımlarda bulunacak. Atölye katılımcıları şairden şiirler sunacaklar.

Ekinlik sonrası, kitabı yeni yayımlanan, Cemalettin Atagan, Dilek Özkan, M.Mazhar Alphan, Nesrin Z. İnankul, Ömür Özçetin, Sedat Gülmez, Yaşar Özmen kendilerinden birer şiir seslendirecek ve kitaplarını imzalayacaktır. Herkes davetlidir. Etkinlikler ücretsizdir.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.83695.8603
Euro6.54196.5681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 15° 7°
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı