• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

YEREL SEÇİMLERDE OY KULLANARAK ŞEHRİNE VE OYUNA SAHİP ÇIK


Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

Stratejik Sektör

"Makine Sektörüne Verilen Destek Yatırıma Dönüşür"

Makine sektörüne yön veren en önemli firmaları buluşturan Bursa Endüstri Zirvesi’nin açılışında konuşan Makina İmalatçıları Birliği Başkanı Ahmet Özkayan, stratejik sektör ilan edilen yerli ve milli makine imalat sanayine verilen desteklerin üretime, yani geri dönüşü olan yatırımlara dönüşeceğini söyledi.

Makine ihracatında birim ağırlık değerinin Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğuna dikkat çeken Ahmet Özkayan, Türkiye’nin orta gelir tuzağından çıkabilmesi için yüksek katma değerli ürünler üretmesi gerektiğini, bu noktada sektöre verilen desteklerin önem taşıdığını anlattı.

Makine sektörünün Avrasya coğrafyasındaki en büyük buluşma noktalarından biri olan Bursa Endüstri Zirvesi, Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde başladı.Tüyap Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, Makina İmalatçıları Birliği (MİB) ve Takım Tezgâhları Sanayici ve İş Adamları Derneği (TİAD) işbirliğinde düzenlenen Bursa Endüstri Zirvesi eş zamanlı olarak  4 önemli fuara ev sahipliği yapıyor.

Bursa Endüstri Zirvesi’nin açılışında konuşan Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Başkanı Ahmet Özkayan, Zirve’nin ekonomiye doğrudan katkı sağlamasının yanında, stratejik sektör ilan edilen yerli ve milli makine sanayinin ürettiği yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri ziyaretçilerle buluşturmak adına önemli bir rol üstlendiğini söyledi.

Gerçekleştirdiği yüksek katma değerle makine imalat sektörünün tüm imalat sektörlerine destek olması nedeniyle ayrı bir bakış açısıyla değerlendirilmesinin önemine değinen MİB Başkanı Ahmet Özkayan “Bu anlamda verilecek destekler üretime yani geri dönüşü olan yatırımlara dönüşecek ve makine üreticilerimiz,  Ar-Ge, tasarım, üretim ve yüksek teknolojiye geçişte ilkleri gerçekleştirmek suretiyle, nitelikli iş gücü, teknik donanımı ve alt yapısıyla ülkemizdeki en stratejik unsurlardan biri olmaya devam edecektir” diye konuştu.

 

“Orta Gelir Tuzağından Çıkmanın Yolu Yüksek Katma Değerli Ürünlerdir”

Konuşmasında sektöre dair verileri de paylaşan MİB Başkanı Özkayan, makine ihracatında birim ağırlık değerin bu yılın ilk 11 ayında 6.2 dolar/kg  olduğunu, bu rakamın Türkiye ortalamasının ise 1.5 dolar  olduğunu ifade etti. Bu rakamın üzerinde önemle durulması gerektiğine dikkat çeken Özkayan “Katma değeri yüksek ürünler üretmediğimiz sürece orta gelir tuzağından çıkmak mümkün olmayacaktır” dedi.

Sektörün ihracat verilerini de değerlendiren Ahmet Özkayan, 2017 yılında 14 milyar dolar ve yüzde 0.7 pay ile sektörün dünya sıralamasında  30. Sırada bulunduğunu ve 2018 yılında 18 milyar dolar ihracat hedeflendiğini açıkladı. Makine imalat sektörü ithalatta ise 27.2 milyar dolar ve yüzde 1.3 pay ile dünyada 23. sırada yer alıyor.

Ahmet Özkayan “2 trilyon dolarlık dünya makine ticaretinden aldığımız payın aslında çok düşük olduğu ve sektörün desteklendiğinde ciddi bir döviz girdisi gerçekleştirme potansiyelinin olduğu görülmektedir” diye konuştu.

Gelişmiş ülkelerde makinenin kalitesi ve dayanıklılığının fiyatından daha önemli olduğuna da dikkat çeken Özkayan, “Gelişmiş ülkelerde kişi başı 10 bin doların yüzde 40’ı sanayiden gelirken, bizde bu oran yüzde 16 seviyesindedir. Makine ihracatının yüzde 40’ı AB ülkeleri ABD, Kanada ve Rusya gibi gelişmiş ülkelere yapılmaktadır. İhracatın bu yapısı makine imalat sektörümüzün dünya piyasalarında rekabet bakımından oldukça iyi bir konumda olduğunu göstermektedir. CECİMO yayınlarına göre de Türkiye takım tezgâhı imalatında AB’de 7. sıraya kadar yükselmiştir” dedi.

MİB Başkanı Ahmet Özkayan’ın verdiği bilgiye göre,

-Bakliyat hububat işleme ve tarım makinaları değirmen tesisleri ihracatında ülkemiz dünyada ilk sırada yer alıyor.

- Saç şekillendirme makineleri ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 120 olup bu oran ile en başarılı sektörlerimizdendir.

- Genel makinede ihracatın ithalatı karşılama oranı 2017 yılında yüzde 55 seviyesindeyken, bu oran 2018 yılı ilk 9 ayında yüzde 62 seviyesine ulaşmıştır.

- Makine ihracatının toplam ithalat içindeki payı yüzde 8.62’dir ve artarak devam etmektedir.

- Makine ithalatının toplam ithalat içindeki payı yüzde 10.61’dir

- Makine ihracatında birim ağırlık değeri 6.2 dolar/kg dir (Kasım 2018)

50 ülkeden 346 firmanın ve 40 bin profesyonel ziyaretçinin katıldığı Bursa Endüstri Zirvesi, 2 Aralık 2018 Pazar akşamına kadar ziyaret edilebilecek.

MİB hakkında (www.mib.org.tr)

Makina İmalatçıları Birliği (MİB), 1990 yılında kuruldu. Makine ve aksamı ile ilgili imalat yapan firmaların üye oldukları sektörel bir birlik ve makine sektörünün tümünü kapsayan tek sivil toplum kuruluşu olma niteliğini taşıyor. Bünyesinde 200’e yakın üye firma bulunuyor. MİB bünyesindeki firmalar, 2014 yılı Türk makine ihracatının yüzde 60’ından fazlasını gerçekleştirdi.

Sermaye malı veya yatırım tipi makineler gibi zor ve teknoloji yoğun imalat konusunda üyeleri büyük bir üstünlük gösteriyor.  Üyeleri, güncel teknolojilerle kaliteli imalat yapan güvenilir, sürekliliği olan ve marka imajı yaratma konusunda da başarılı firmalar. Gıda, paketleme, iklimlendirme sistemleri, takım tezgahları (yatırım tipi makineler), ağaç işleme, plastik işleme, iş, inşaat makineleri, kaldırma, işleme endüstrileri vb. konularda üye portföyüne sahip.Sektörün yurt içinde daha iyi tanınması, yerli makine imalatçılarının pazar payını arttırması ve gelişmesi ile ilgili çalışmalar yanında, yurt dışı tanıtımına da önem veriyor. Bu doğrultuda da, sivil, özel ve kamusal pek çok platformda, sektör ve üye firmaları arasında bilgi aktarımı gerçekleştiriyor. Her yıl sektörün ve üye firmaların tanıtımı amacıyla, değişik ülkelerde düzenlenen çeşitli fuarlara katılarak, üye firmalara daha uygun şartlar sağlanmaya çalışıyor.

 Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.07206.0963
Euro6.77726.8043
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 15° 7°
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı