• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

YEREL SEÇİMLERDE OY KULLANARAK ŞEHRİNE VE OYUNA SAHİP ÇIK


Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

Kaybolmaya Yüz Tutan Sanat Filografi

Toplantının Konusu "Tel ile Çivinin Aşkı"

Bornova Rotary Kulübü'nün haftalık olağan toplantısının konuğu kaybolmaya yüz tutmuş bir sanat dalı olan Filografi Sanatı’nı modernize figürlerle günümüze taşıyarak sanatın gelişimine katkıda bulunan Filografi Sanatçısı Necla Karakaya oldu.

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonuna bağlı Bornova Rotary Kulübü, Ortadoğu'da doğmuş, Avrupa'dan Uzak Doğu’ya kadar yayılmış ancak yapımının zor olduğu düşüncesiyle yok olmaya yüz tutmuş bir sanat dalı olan filografi sanatını günümüze uyarlayıp açtığı kişisel ve karma sergilerle sürdüren  Filografi Sanatçısı Necla Karakaya'yı ağırladı.

Filografi Yurt Dışı Eğitim Programına Aday

Filografinin tarihi gelişimini anlatarak konuşmasına başlayan Karakaya filografiyi; Sanatçı tarafından önceden tasarlanan motiflerin tahta panolar üzerine belli bir düzende çivilerin çakılması ve çeşitli renklerdeki tellerin yine belli bir düzende çivilerin arasından geçirilmesi ile motiflerin oluşmasını konu alan sanatın dalının oldukça zor ve sabır gerektirdiğini dile getirdi. Filografi sanatının tarz, bakış açısı, uygulama çeşitliliği ve diğer sanat dalları ile beraber kullanılabilirliği açısından da özgün ve çok yönlü bir sanat dalı olduğunu ifade eden sanatçı, Türkiye'de çok az kişinin sürdürdüğü filografiyi yurt dışından gelen yabancıların dikkatini çektiğini ve yurt dışı eğitim programlarına aday olan bir sanat dalı olduğunu sözlerine ekledi.

Toplantıya katılımından dolayı teşekkür belgesi ve Ege Orman Vakfı'ndan adına dikilen hediye fidan bağış kartını Bornova Rotary Kulübü Başkanı Şükrü Cem Akçay'ın elinden alan Necla Karakaya Bornova Rotary Kulübü’ne davetlerinden dolayı teşekkür etti. Karakaya ayrıca İzmir Türk Amerikan Derneği'nde "Tel ile Çivinin Aşkı" adıyla açılan 6. kişisel sergisine tüm sanatseverleri davet etti. 68 eserden oluşan sergi 3 gün süre ile halka açık olarak gezilebilecek.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.07206.0963
Euro6.77726.8043
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 15° 7°
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı