• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

YEREL SEÇİMLERDE OY KULLANARAK ŞEHRİNE VE OYUNA SAHİP ÇIK


Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

6 milyonu ilgilendiren öneri

"Asgari Ücret Vergi Dışı Bırakılmalı"

MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, asgari ücretlerden vergi alınmamasıyla ilgili olarak meclis kürsüsünden konuşma yaptı. Osmanağaoğlu yaptığı konuşmada asgari ücretlilerden yüzde 14 SGK primi, yüzde 15 gelir vergisi, yüzde 1 işsizlik sigorta fonu gibi kalemlerin alındığından bahsederek 2 ay kesintilerin kaldırılması durumunda 6 milyon kişinin rahatlayacağını vurguladı.

MHP İzmir 2. bölge milletvekili Tamer Osmanoğlu'nun yaptığı konuşmanın tam metni;

"Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri;

Asgari ücretten vergi alınmaması ve asgari ücretliler hakkında detaylı bilgi havuzu oluşturulması için verilen Grup Önerisi üzerinde söz aldım. Muhterem heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Sözlerimin başında aziz Türk Milletinin ve muhterem heyetinizin Mevlüd Kandilini en içten dileklerimle kutluyorum. Geçtiğimiz gün hayatını kaybeden, CHP Edirne Milletvekili Sn Erdin Bircan’ı da rahmetle anıyor, acılı ailesine sabır diliyorum.

Değerli Milletvekilleri;

Asgari ücret, çalışanlarının ve ailelerinin insan onuruna yaraşır bir hayat seviyesini sağlayan bir gelir tabanı olarak ele alınmaktadır.

Asgari ücretin, uluslararası uygulamaları çalışanların ve onların ailelerinin insan onuruna yaraşır bir hayat seviyesini sağlamak üzerine yapılmaktadır.

Bu anlamda; asgari ücret ülkemizin büyümesi ve kalkınması için temel önceliklerden birisidir. Asgari ücret; çalışanların çalışma hayatındaki can simididir.

Ekonomik gelişmelerden bağımsız olarak ele alınmaz. Bu anlamda bakmamız gereken ilk veri enflasyon oranıdır. Ekim ayı itibariyle, yıllık enflasyon oranı %25, 24’tür. Enflasyon oranındaki artış, en çok da dar gelirli vatandaşlarımızı etkilemektedir. Özellikle asgari ücretli vatandaşlarımız zor günler geçirmektedir.

2018 yılı için asgari ücret tespit edilirken, 2018 yılı enflasyon hedefi OVP’deki %7.6 olarak değerlendirilmiştir. Ancak bugünkü tabloda, yaklaşık üç katı oranında artan enflasyon, asgari ücretliyi zor durumda bırakmıştır.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ise; mutat olarak Aralık ayında toplanmaktadır. Komisyonunun 2019 yılı için gerçekçi bir rakam belirlemesi bekliyoruz.

Ancak; önümüzde, kış aylarını geçireceğimiz bir buçuk ay vardır. Bu bir buçuk ayda gıda ve ısınma giderleri artacaktır. Yaklaşık 6 milyon vatandaşımızın dahil olduğu asgari ücret için önümüzdeki 2 ay için acil ve 2019 yılından itibaren alınması gereken önlemler vardır.

Bunlardan en önemlisi, asgari ücretin ve çalışanların asgari ücret kadar gelirinin vergi dışı bırakılmasıdır. Ayrıca önümüzdeki iki ay için,  %14 SGK primi, %1 İşsizlik Sigorta Fonu, %15 Gelir vergisi, %07.59 Damga Vergisi gibi asgari ücretteki diğer kesintiler kaldırılmalıdır.

Milliyetçi Hareket Partisi; 24 Haziran Seçim Beyannamesinde bu hususlara yer vermiştir. Asgari ücretten vergi alınmaması, ücretlilerin asgari ücret kadar gelirinin vergi dışı bırakılması, Milliyetçi Hareket Partisi’nin seçim taahhütlerindendir. Bu konuda hali hazırda gündeme alınmayı bekleyen Kanun Tekliflerimiz de bulunmaktadır.

Bu anlamda; sorun da bellidir, çözüm de bellidir. Asgari ücretlilerin acil çözüm bekleyen sorunlarına karşı oyalamaya meydan vermeden, gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

Milliyetçi Hareket Partisi geçmiş dönemlerde olduğu gibi 27. Dönemde de çözümü kanun teklifleri ile aramaktadır.

Sözlerime son verirken, muhterem heyetinizi bir kez daha saygı ve muhabbetle selamlıyorum."Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.07206.0963
Euro6.77726.8043
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 15° 7°
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı