• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

YEREL SEÇİMLERDE OY KULLANARAK ŞEHRİNE VE OYUNA SAHİP ÇIK


Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

Türk-Tatar ilişkileri Ege'de konuşuldu

Tatar Edebiyatı'nın Devi Ege'de

 Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından  "Çağdaş Tatar Edebiyatı Üzerine Gözlemler" konulu konferans düzenlendi. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde düzenlenen etkinliğe Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsünün kurucu müdürü, emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Fikret Türkmen, Türk Dili ve Lehçeleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Kaymaz, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fazıl Gökçek, Yeni Türk Dili Anabilim Dalı  öğretim üyeleri Prof. Dr. Mustafa Öner, Doç. Dr. Özkan Öztekten ve Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Yasin Kaya, Çağsaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Yılmaz Özkaya’nın yanı sıra Tarih Bölümü Genel Türk Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Acar da katılım gösterdi. Etkinlik, Tatar yazar ve eski Tataristan Milletvekili Rinat Muhammediyev’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Muhammediyev, Tatar Edebiyatı’nın dünü, bugünü, Türk-Tatar ilişkileri ve Ruya'da gerçekleştirdiği etkinlikler üzerine konuştu. Sovyetler Birliği döneminde her şeye rağmen daha canlı bir Tatar Edebiyatı olduğunu dile getiren Muhammediyev, “Özellikle 1960’lı ve 1970’li yıllarda Stalin’in ölümüyle birlikte onun zamanındaki baskı bitti ve insanlar kısmi hürriyetler kazandı. Ben de o devrin bir çocuğu olarak şekillendim, yetiştim” dedi.

Stalin'in emriyle öldürülen, Tatarlar için oldukça önemli siyasetçi Mirseyit Sultan Galiyev’in hayatını işleyen "Mirseyit Sultan Galiyev Sırat Köprüsü" isimli bir biyografik romanın yazarı Muhammediyev, Galiyev’in Tatar tarihi açısından önemini vurguladı. Galiyev’in biyografisini yazmaya henüz öğrencilik yıllarında karar veren Muhammediyev, “Eğer ben bu kitabı yazmasaydım hiç kimse Galiyev’in hikayesini yazmazdı, bir yerde yazar sorumluluğu devreye giriyor" diye konuştu. Rusya'da aynı zamanda "Tatar Dünyası " isimli bir dergi de çıkartan yazar derginin yalnızca bir kaç sayfasının Tatarca olduğunu, çünkü Tataristan dışında yaşayan Tatarların çoğunlukla anadillerini bilmediğini söyledi.  Türk ve Tatar edebiyatının karşılıklı olarak daha çok tanıtılması konusunda temennilerini bildiren yazar, gelişen Türkiye-Rusya ilişkilerinden memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Muhammediyev konuşmasını akademisyen ve öğrencilerden gelen sorularla bitirdi.
(Ege Ajans)Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.06146.0857
Euro6.78166.8088
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 15° 7°
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı