• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

YEREL SEÇİMLERDE OY KULLANARAK ŞEHRİNE VE OYUNA SAHİP ÇIK


Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

“ Bir Umut Ol”

 Hayata dokunan proje

Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Bir Hayata Dokun Derneği’nin işbirliği ile madde bağımlılığı problemi yaşayan bireylerin bu sorunları sosyal yaşama uyum sağlayarak ve istihdama katılarak çözebilmeleri amacıyla hayata geçirilen ‘Bir Umut Ol Projesi’ kapanış paneli protokolü gerçekleştirildi. Projenin daimi olabilmesi adına imzalanan protokolün bu tarz panellerle ve sahadaki çalışmalarla amacına ulaşması amaçlanıyor.

  İzmir Ticaret Odasında düzenlenen toplantıya Bir Hayata Dokun Derneği’nin Başkanı ve Sanat Terapisti Dr. Burcu Bostancıoğlu, Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğünden Arş. Gör. Demet Havaçeliği Atlam, Yeşilay İzmir Şube Başkan Yardımcısı ve Türk PDR Derneği Yönetim Kurulu Üyesi İlkay Uysal ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Psikolojik Danışmanı ve Türk PDR Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Çokluk katıldı.

 “Madde Bağımlılığı ile Mücadele ve İstihdamı Geliştirme” isimli panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Dr. Burcu Bostancıoğlu, Bir Umut Ol Projesi’nin amaçlarından ve izlediği yollardan bahsetti. Madde bağımlılığı temelli dezavantajlı kişiler için fırsatlar içeren kapsayıcı bir iş gücü piyasasını teşvik ettiğini belirten Dr. Bostancıoğlu, bu kişilerin proje ile iş gücüne sürdürülebilir entegrasyonunu sağlamasını hedeflediklerini ifade etti.

Bir Umul Ol projesinin amacının gençleri hayata bağlamak, topluma geri kazandırmak ve ötekileştirme kavramını ortadan kaldırmak olduğunu ifade eden Dr. Bostancıoğlu, "Bu amaçla denetimli serbestlik kapsamındaki gençlere bilgisayarlı ön muhasebe, beden dili, güzel ve etkili konuşma sanatı eğitimleri veriyoruz" diye konuştu. Kişilerin rehabilitasyonlarının gerçekleştirilmesinin resim terapisiyle sağlanabileceğini vurgulayan Bostancıoğlu, "Çünkü ilaç tedavisi de bağımlılık yaratabiliyor. Sanatın iyileştirici gücünü kullanmak ve bunu bilimsel olarak kanıtlamak istedim. Hedef kitlem denetimli serbestlik çatısı altında madde bağımlılığı sebebiyle cezai sorumluluğu devam eden gençler" dedi.

Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğünden Araştırma Görevlisi Demet Havaçeliği Atlam, bağımlılığın sadece sigara ve alkol olmadığını artık internetin ve kumarın da bağımlılığa dahil olduğunu belirtti. Bağımlılığın “Ulusal Hastalık” kategorisinde yer almakta olan bir beyin hastalığı olduğunu dile getiren Arş. Gör. Havaçeliği Atlam, “Tedavi edilebiliyor ancak ömür boyu korunmayı gerektiriyor. Bu konuda profesyonel yardım alınması gerekiyor’’ diye konuştu.

“Tedaviye hastanın kendi isteğiyle gelmesi çok önemli”

Hasta motivasyonunun tedavide çok önemli olduğunu söyleyen Arş. Gör. Havaçeliği Atlam, tedavi sürecinde hastanın kendi isteğiyle ya da ailesinin isteğiyle gelmesinin hasta motivasyonunda büyük etkileri olduğunu belirtti. Arş. Gör. Havaçeliği Atlam, konuşmasının sonunda ise bütün bu araştırmaların sonucu olarak madde bağımlılığının çoğunlukla sevgi ve ilgi eksikliğinden kaynaklandığını vurguladı.
(Ege Ajans)Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.83695.8603
Euro6.54196.5681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 15° 7°
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı