• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

YEREL SEÇİMLERDE OY KULLANARAK ŞEHRİNE VE OYUNA SAHİP ÇIK


Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

Çevrecilerden İtiraz

Koza Altın Madeni Kapasite Artıracak

İzmir’in Dikili İlçesi Çukuralan Mahallesi’nde Koza Altın İşletmeleri tarafından yapılması planlanan “Çukuralan Altın Madeni 3.Kapasite Artırımı” projesi ile ilgili yeniden ÇED süreci başlatılıp konunun İDK’ya (İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu Toplantısı) taşınmasına çevreciler itiraz etti.

Çukuralan Mahallesi’nde Koza Altın İşletmeleri tarafından yapılması planlanan ‘Çukuralan Altın Madeni 3.Kapasite Artırımı’ projesi ile ilgili 2 Ekim 2017 tarihinde verilen ÇED olumlu kararının iptali istemiyle içinde Ege Çevre ve Kültür Derneği (EGEÇEP), Bergama Belediyesi, Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel, Dikili’nin önceki Belediye Başkanı Osman Özgüven, Prof.Dr.Ali Osman Karababa, İzmir Tabibler Odası adına Dr.Oya Otyıldız, Kimya mühendisleri Odası eski temsilcisi Ertuğrul Barka, Jeofizik Mühendisleri Odasından Erhan İçöz gibi isimler tarafından dava açıldı. Açılan dava sonucunda İzmir 6.İdare Mahkemesince 3 Temmuz 2018 tarihinde ÇED olumlu kararının yürütmesi durduruldu, 28 Ağustos 2018 tarihinde ise iptal edildi. Ancak 2009/7 sayılı genelgeye dayanılarak yeniden ÇED süreci başlatıldı, konu İDK’ya taşındı.

YENİ ÇED RAPORU COĞRAFYAYI MI DEĞİŞTİRECEK

Duruma itiraz eden çevreciler adına görüş belirten Bergama Belediyesi Avukatı Serdar Sinan; “Yeni ÇED süreci ve İDK toplantısının 2009/7 sayılı genelgeye dahi aykırı. Jeoloji Mühendislerinin raporuna göre mahkeme ÇED sürecini iptal etti. Buna Çukuralan Altın Madeni İşletmesi 3.Kapasite artırımı projesinin canlı sağlığı açısından risk taşıyan 3 önemli husus saptandı. Birincisi, madenin yaklaşık 6 km kuzey batısında yer alan ve içme suyu amacıyla Balıkesir Belediyesi tarafından kullanılan Madra Barajının göl alanının bulunması. İkinci ise maden atık sularının deşarj edildiği Çökek Deresi’nin doğal sit ve mesire yeri olan ve yaklaşık 5 km güneydeki kültür ve tabiat varlığı olan Nebiler şelalesine drene olması, üçüncüsünün ise ocak işletme şevlerinin stabilitesi hesaplarındaki eksiklikleri olduğu.  Yeni rapor ile bu yanlış nasıl düzeltilir? Yeni ÇED raporu Çukuralan'ın coğrafyasını mı değiştirecek?” dedi.

ELDE EDİLEN ALTINLAR FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜNE Mİ GİTTİ

Konuyla ilgili açıklama yapan Avukat Arif Ali Cangı ise mahkeme kararının derhal ve eksiksiz uygulanması, maden işletmesinin kapatılması ve sahanın eski haline getirilme çalışmalarına başlanması, İDK toplantısının iptal edilerek, ÇED sürecinin sonlandırılması gerektiğini ifade etti. Cangı; “Çukuralan'da iki kez kapasite artırılarak, doğa delik deşik edildi, doğaya karşı büyük ve ağır suçlar işlendi. Oradan çıkan cevher ile Ovacık Altın Madeni onca yargı kararına rağmen çalıştırıldı. Elde edilen altınların 15 Temmuz darbe kalkışmasını yapan terör örgütüne gittiğine dair iddialarla açılan davalar devam ediyor. Şirketin patronunun terör sanığı olarak gri bültenle arama ve yakalaması var, İngiltere'de kaçak. Artık yeter. 2009/7 sayılı genelge ile Çukuralan'da doğaya karşı, yaşama karşı, halka ve hukuka karşı yeni suçlar işlenmeye çalışılıyor. Yeni suçlara izin verilmemeli” dedi.

YARGI KARARINA UYULUP MADEN BİR AN ÖNCE KAPATILMALIDIR

Duruma itiraz eden ve derhal bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini ifade eden Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel ise; “Dikili ve Balıkesir belediyelerinin sularına sahip çıkıp sürece müdahil olmalıdırlar. Eğer 2009/7 sayılı genelgeyi uygulamaya kalkarlarsa Madra barajının mı yoksa Nebiler ılıcasının mı yerini mi değiştirecekler. Yargı kararında da belirtildiği gibi madenin yer seçimi yanlıştır. Çevre Bakanlığı bugünkü İDK'sın da 6. idare mahkemesinin yargı kararına uyup madeni bir an önce kapatmalıdır” dedi.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.82125.8446
Euro6.54736.5735
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 15° 7°
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı