• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

YEREL SEÇİMLERDE OY KULLANARAK ŞEHRİNE VE OYUNA SAHİP ÇIK


Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

Yüz yılda sıcaklıklar 2-5 derece arttı

        Sıcaklıklar Artıyor

Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisi Dr. Mesut Demircan, son yüz yılda sıcaklıkların 2 ila 5 derece artmasının yağışların düzenini etkilediğini belirterek, önümüzdeki yıllarda özellikle kıyı bölgelerde bir günde çok daha şiddetli görülecek yağmurların ardından 20 gün kadar kuraklık yaşanacağını söyledi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde fuarizmir’de düzenlenen Türkiye Ulusal Jeodezi ve Jeofizik Birliği Bilimsel Kongresi’nde (TUJJBBK) son yüz yılda sıcaklıkların 2-5 derece arasında bir artış gösterdiği belirtilerek, iklim değişikliklerinin özellikle kıyı bölgelerinde çok daha şiddetli yağmurlara ve hemen ardından 20 gün süreli kuraklıklara yol açacağı vurgulandı. 
2 Haziran tarihine kadar fuarizmir A, B ve C seminer salonlarında devam edecek olan Türkiye’nin ilk ulusal yer bilimleri kongresinde depremler, iklim değişiklikleri, kuraklık, taşkınlar gibi konular ele alınıyor. Kongrede, “Türkiye’de Sel Afetinin Aylık Eğilimleri” konulu bir sunum yapan Meteoroloji Genel Müdürlüğü Klimatoloji Şube Müdürlüğü Araştırma Dairesi Başkanlığı’nda görevli Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisi Dr. Mesut Demircan yağışlar, sel ve yaşanabilecek afetler hakkında açıklamalarda bulundu. 

Meteorolojik afetlerin insan hayatında önemli bir yeri olduğunu ancak gelişen teknolojilere rağmen önlemekte hala acizlik yaşandığını belirten Demircan, “Sıcaklık trendlerinde 1961 yılından 2010 yılına kadar incelediğimiz veri serisinde özellikle 1981 – 2010 döneminde kış mevsimi hariç bütün mevsimlerde anlamlı sıcaklık artışı olduğu gözükmektedir. 100 yılın sonuna kadarki dönemde yaklaşık olarak 2 ile 5 derece arasında, özellikle yaz mevsimlerinde güney bölgelerde daha fazla olmak üzere sıcaklık artışı var. Yağışı incelediğimizde ise yağış tam bir artış ya da azalış trendi göstermemesine rağmen sıcaklık artışıyla beraber yağış desenlerinde değişiklikler var. Kar yağışından yağmura doğru bir kayış, sonbahar dönemindeki yağışlardaki ciddi azalış, sıcaklığa bağlı olarak erken kar erimeleri oluşması… Ayrıca diğer bir konu ise ilkbahar ile yaz mevsimlerinde kıyı bölgelerde oluşabilecek şiddetli yağışları görüyoruz. Yağış artışları bize sıcaklık artışı ile beraber denizden gelen buharlaşma etkisiyle kuvvetli yağışlara dönüşeceği ve bu yağışların bir günde olup sonrasında 20 günlük kuraklık yaşayacağımızın ipuçlarını göstermektedir” ifadelerini kullandı. 

Yanlış şehirleşme neden oluyor 
Son yıllarda yağış kaynaklı afetlerin artığını belirten Mesut Demircan, “Türkiye’de meteorolojik afetleri incelediğimizde son yıllarda bu konuda büyük bir artış olduğunu görmekteyiz. Zaman zaman 500 yılda bir gözüken yağıştan dolayı bu tip seller oluyor dense de Ankara örneğinde gördüğümüz gibi son yıllarda ciddi anlamda şiddetli yağışlar oluşmakta. Bunların afete dönüşmesi ise bizim şehirlerimizi düzgün şekilde planlamamamızdan kaynaklanmaktadır” dedi. 

Sel en çok sahil bölgelerini vuruyor 
Sel afetlerinin en çok sahil bölgelerde görüldüğünü ifade eden Mesut Demircan, “Mevsimlik dağılıma baktığımızda sel afetlerinin yüzde 41’i yaz aylarında, yüzde 18’i ilkbaharda, yüzde 28’i ise sonbaharda gerçekleşmekte. Aylık bazda baktığımızda haziran ayında yüzde 21’le en çok selin olduğu görülüyor, daha sonrasında mayıs ve ekim ayları yüzde 11 ile takip etmektedir. En çok sahil bölgelerimizde, Rize, Balıkesir, İzmir, Antalya ve Marmaris gibi yerler de sayı olarak en çok selin olduğu yerler olarak gözükmektedir” şeklinde konuştu.

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.12096.1454
Euro6.81796.8452
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 15° 7°
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı