• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

YEREL SEÇİMLERDE OY KULLANARAK ŞEHRİNE VE OYUNA SAHİP ÇIK


Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

İZTO Meclis Üyesi ve Özel Güvenlik Hizmetleri Derneği Başkanı Serdar Gökhan Arıkan'dan taşeron yasasına tepki

Taşeron Yasasına Tepki

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 34. Güvenlik Temizlik ve Destek Faaliyetler Grubu Meslek Komitesi Başkanı, İZTO Meclis Üyesi ve Özel Güvenlik Hizmetleri Derneği Başkanı Serdar Gökhan Arıkan, kamuoyunda “Taşerona kadro” düzenlemesi olarak bilinen alt işverenlere bağlı olarak kamu kurumlarında çalışan işçilerin kamu kadrosuna alınmasıyla ilgili yasaya yönelik eleştirilerde bulundu. Arıkan, “Yasa bu haliyle hem işverenleri, hem kamu kurumlarını hem de çalışanları mağdur eder” dedi.

Yasa kapsamında en büyük mağduriyeti alt işveren firmaların yaşadığını belirten Arıkan, “Bu yasa ne yazık ki bileşenlerin görüşleri sorulmadan, eleştiriler dikkate alınıp düzenlemeler gerçekleştirilmeden eksik bir şekilde çıktı. Yasanın acilen geri çekilerek düzenlenmesi ve hem çalışanın hem firmaların mağduriyetinin önlenmesi gerekiyor. Bu kapsamda ilk aşamada firmalara yasanın öngördüğü ödemeler acilen yapılmalı. Bugüne kadar alınan sözleşme vergilerinin firmalara iade edilmesi de büyük önem arz ediyor. Firmaların geçmiş dönemlerde kamuya hizmet sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği demirbaş harcamalarının da devlet tarafından karşılanması gerekiyor” dedi.

Herkes mağdur olur

Yasanın çalışanlar ve kamu kurumları adına da mağduriyet yaratacağını belirten Arıkan, “Örneğin emekli olan çalışanların kadroya alınmaması çok büyük mağduriyetler yaratacak. Bu madde şu an kamuda taşeron olarak çalışan kişilerin en az yüzde 15’ini etkiliyor. Oysa bizler bu personellerin iş hayatına kazandırılması konusunda cesaretlendiriliyorduk. Şimdi bu çalışanlar ne olacak? Ek olarak ortaya çıkan sulh sözleşmesi de çalışanlar açısından büyük sakıncalar içeriyor. Çalışanlardan bugüne kadar biriken tüm haklarından vazgeçmeleri isteniyor. Bu da işçi hakları açısından çok sakıncalı bir madde. Ayrıca yasa bu haliyle uygulanırsa kamuda da çok büyük bir zarar oluşacak. Bugün kamuda çalışanlar için ödenen SGK primi bile her ay 1 milyar liranın üzerinde. Bu çalışanlar kamuda istihdam edildiğinde devlet bu gelirini kaybedeceği gibi, bu yük çalışanların bağlı bulunduğu kurumların yani devletin sırtına binecek” diye konuştu.

Arıkan, yasanın geri çekilerek sektör temsilcilerinin de üzerinde uzlaşma sağlayacağı bir model geliştirilmesinin hayati önem taşıdığını belirtti.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.78805.8112
Euro6.50886.5348
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 15° 7°
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı