• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

YEREL SEÇİMLERDE OY KULLANARAK ŞEHRİNE VE OYUNA SAHİP ÇIK


Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

Bel ağrısı dünya nüfusunun yüzde 80'inin yaşadığı toplumda çok sık görülen, sebepleri çok çeşitli olan bir rahatsızlıktır.

Belde Ağrıya Dikkat

Özel Ege Şehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Sinan Karaağaç, bel ağrısına sebep olan durumları, bel ağrısı ile ilgili yapılan tetkikleri ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgiler verdi.

Bel, Vücudun Tüm Yükünü Taşır

Belimiz 5 adet omurdan,bu omurlar arasında yer alan kıkırdak disk materyalinden,omurları birbirine bağlayan eklemlerden ve bunlara destek olan yumuşak dokulardan oluşur.Belin vücudun yükünü taşıma,hareketlere katkıda bulunma,omurilik ve sinirleri koruma gibi başlıca görevleri vardır. Bel ağrıları, üst solunum yolu enfeksiyonlarından (nezle,grip gibi) sonra en sık rastlanan şikayet sebebidir ve en önemli iş-güç kayıp nedenlerindendir. Bel ağrıları en çok 20-40 yaşlar arasında, ağır kaldırma,travma,ters harekette bulunma gibi durumlarda  görülmektedir.

Kıkırdak ve Omurga Kökenli Ağrılar Önemli

Bel ağrılarının yüzde 90'ı 6 hafta içinde geçerken, yüzde 10 kadarı kronikleşir. 4-6 hafta içinde geçen ağrıların çoğu kas-iskelet sisteminden kaynaklanmaktadır. Bel fıtıkları ise bel ağrılarına sebep olan, klinikte en çok karşılaştığımız  başlıca nedenlerden biridir. Bel fıtıklarında en çok şikayet bel ile beraber bacakta ağrı ve uyuşmadır. Bel kaymalarında, kaymanın derecesine göre, bel ağrısı kalçalara ve bacaklara doğru yayılabilmektedir.Kanal daralmalarında özellikle yürürken bacaklarda uyuşma olmaya başlar ve hasta bir süre gittikten sonra dinlenmek ve çömelmek zorunda hisseder.Kıkırdak yaşlanmasında ise, en çok ayakta durdukça artan bel ağrıları olur. Bu ağrılar ise çoğu zaman FTR Algoloji (ağrı) ile tedavi edilir.

Bel Ağrısını Engellemek İçin Fazla Kilolarınızdan Kurtulun

Omurga kaynaklı ağrılarda eğer rahatsızlık kişinin günlük aktivitelerini etkiliyorsa,her gün ilaç almak zorunda kalıyorsa Beyin ve Sinir Cerrahına (Nörolojik Cerrahi) başvurmasını tavsiye ederim. Bel ağrılarını engellemek ve tekrarlamalarını önlemek için fazka kilolardan kurtulmalı, sigara içmemeli, bel,sırt ve karın kaslarının kuvvetlendirilmesine yönelik egzersizler yapılmalı,uygun duruş,oturma ve yatma pozisyonlarının düzenlenmesi gerekir.

Algolojik (Ağrı) Yöntemleri Hastanemizde Uyguluyoruz

Hastalar fizik tedavi ve diğer tedavilerden yarar görmezlerse ameliyathane koşullarında belden uygulanacak basit anestezi yöntemiyle yaklaşık 1 saat süren ameliyat ile fıtıklarından kurtulabilirler. İyileşme süreci de yaklaşık 2-3 günlük bir periyot, fizik tedaviyle beraber 1 ay içerisinde hasta normal yaşamına kavuşabiliyor. Hasta yinede aynı şekilde hareketlerine, eğilip doğrulmalarına, kilolarına dikkat etmek zorundadır. Eğer kişinin ameliyat dışı bel ağrısı varsa bu da Algoloji yöntemleriyle tedavi edilebilir yani bel bölgesine uygulanacak özel iğneler aracılığıyla, lokal anestezi ile ilaç karışımı verilerek, hastalar 6 ay ila 2 yıl arasında bel şikayetlerinden yüzde yüz kurtulabilmektedir. Bu işlem sonrasında da kişilerin daha az hasta olması, kendisine dikkat etmesi gerekir. Nezle,grip bile önemlidir çünkü öksürünce belde fıtık artabilir. Bunlara dikkat edildiği zaman hastaların 2 yıla kadar bel fıtığı ile ilgili olan  ağrıları, bacakta uyuşmaları, idrar tutamama gibi sıkıntıları varsa bunlar azalmaktadır.  Anlattıklarımız algolojik yöntemlerdir. Bu yöntemler her hastane yapılamamaktadır. Özel ameliyathane koşullarında, ehil ellerde yapılabilmektedir. Bunu da Özel Ege Şehir Hastanesi olarak sağlayabiliyoruz

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.78805.8112
Euro6.50886.5348
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 15° 7°
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı