• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

YEREL SEÇİMLERDE OY KULLANARAK ŞEHRİNE VE OYUNA SAHİP ÇIK


Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

İF Wedding’de sektörün sorunları tartışıldı

Tasarımda Marka Yaratılmalı 

12. Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı İF WeddingFashion 2018 kapsamında düzenlenen Trend Söyleşileri’ndesektrörel sorunlar, çözüm önerileri ve çözüm ortaklıkları konuşuldu. Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Geçmiş Dönem Başkanı Mukadder Özden’in moderatörlüğünde yapılan söyleşiye EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Atınç Abay, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Burak Sertbaş ve Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk katıldı.

Hazır giyim sektöründe yenilikçi ürünler geliştirebilmemiz gerektiğini söyleyen EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Atınç Abay, “Bugün yapılan yarın eskiyor. İnovatif ürün üretmek gerek ama bunu yapabilmenin yolu da eğitim sistemimizi irdelemekten geçiyor. İletişim çağında gençlerimiz hazır giyim sektöründe çalışmaktansa bir alış veriş merkezinde çalışmayı tercih ediyorlar” dedi.

İzmir tasarımda markalaşma yolunda

İzmir’in tasarımda markalaşmış bir şehir olma yolunda olduğunu ifade eden Abay, “Bu fuar da bu yolda önemli bir adım. 12 sene önce bir hayalle yola çıkıldı.EGSD’nin fikriyle oluşmuş bu fuarla gurur duyuyoruz. Bugün artık Türkiye’nin gelinlik üretiminin yüzde 75’i İzmir’de yapılıyor. IF Wedding hem İzmir hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor” diye konuştu. Kentte tasarım olgusunu kuvvetlendirmek adına pilot liseler seçip sektörü anlattıklarını da belirten Abay, inovatif ürün üretebilmek için firmaların da buna hazır olabilmesi gerektiğini söyledi. Abay, tasarım yapan firmaların markalaşmasının da önemine dikkat çekerek, markalaşma olmadığı zaman koleksiyonların gerçek değerini bulamadığını belirtti.

Hazır giyimde katma değer vurgusu

Türkiye’nin ortalama birim ihraç rakamının1.5 dolar olduğunu,hazır giyim sektöründe ise bu rakamın 20-25 dolar ortalamasını yakaladığını ifade eden Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk,“Bugün her yerde katma değerli üretimi konuşuyoruz. Katma değerli ürün üretelim diyorsak, tekstil ve hazır giyimi küçümsememeliyiz, bugün akıllı bir çamaşır makinasının birim ihraç rakamının 5 dolar olduğu bir yerde 20-25 dolar birim fiyatı çok değerlidir” dedi.Firmaların tasarım birimi kurması gerektiğini söyleyen Ünlütürk, “Tasarım çok önemli, tasarım birimi kurmak,tasarım birimlerini genişletmek isteyen firmalar için devletimizin destek ve teşvik programları mevcut. Firmalarımız tasarım destek programlarından yararlanmayı düşünmeli.” diye konuştu.Ünlütürk ayrıca, 25 milyar dolarlık ihracatın yeterli olmadığını, ülke olarak bu rakamı ikiye katlayabilecek alt yapıya sahip olduğumuzu vurguladı.

İşbirliği çağrısı

29 derneğin kendilerine bağlı olduğunu ifade eden Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, Türkiye’nin hazır giyimde her segmentte üretim yapabilmesi gerektiğini ifade ederek şehirlerin birbirine rakip değil iş bölümü ile üretim yapması gerektiğini söyledi. Teşviklerin çok önemli olduğunu belirten Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Burak Sertbaş ise “Sektör olarak teşviklere yönelmemiz gerekiyor. Durduğumuz yerde müşteri gelmiyor. İhracatçı Birliği olarak tespit ettiğimiz fuarlar var. Fuar süreklilik gerektiren bir iş fakat firmalarımız bir kere gidip sonuç bekliyor.Bir fuardan verim alabilmek için en az 4 kere katılmanız gerekiyor. Güven oluşmalı. Bu konularda kendimizi aşmamız gerekiyor” diye konuştu. Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.78805.8112
Euro6.50886.5348
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 15° 7°
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı