• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
BÜYÜK ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü ÖZLEMLE ANIYORUZ... BUGÜN VE DAİMA...

Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

O kadavralar Okan Üniversitesi’nden çıktı

O kadavralar Okan Üniversitesi’nden çıktı

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yaşanan kadavra hırsızlığını gündeme getiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, DEÜ Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. A. Orhan Mağden’in üniversiteye ait iki kadavrayı ders verdiği Okan Üniversitesi’ne 20 bin lira karşılığı sattığı bilgisinin geldiğini söyledi.

“Kanunen insan bedeninin hiçbir şekilde alınıp satılamayacağını” belirten CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, kadavra satışı iddiasının araştırılması için savcıları göreve çağırdı. Prof. Dr. Orhan Mağden’in halen Okan Üniversitesi’nde anatomi dersi verdiğini açıklayan Atila Sertel, Orhan Mağden’in Okan Üniversitesi’nden daha fazla maaş alabilmek için iki kadavrayı onar bin liraya satmak üzere pazarlık yaptığını ve kadavraların bu şekilde satıldığının iddia edildiğini anlattı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinin kamuoyuna yansımasının ardından çok sayıda kişinin kendisini aradığını ve Orhan Mağden’in kadavraları sattığına dair iddialarda bulunduklarını belirten Sertel, güvenilir bir kaynaktan gelen bilgiyi paylaşarak, şunları aktardı:

KADAVRA PAZARLIĞI NASIL YAPILDI?

“Prof. Dr. Orhan Mağden, Dokuz Eylül Üniversitesi rektörlüğünün özel izniyle halen İstanbul Okan Üniversitesi’nde Anatomi derslerine giriyor. Bu olay basında yer aldıktan sonra Okan Üniversitesi Orhan Mağden’in ismini kurumsal web sitesinden kaldırdı ancak 2018 ders programında ismi yer alıyor. İddiaya göre; Prof. Dr. Orhan Mağden Okan Üniversitesi’nde ders vermek istiyor. Bu isteğini de Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semih Baskan’a aktarıyor. Semih Baskan da talebi yönetime sunuyor. Mütevelli heyeti kendisine 3 bin 500 lira partime maaş teklif ediyor fakat Orhan Mağden bu parayı az bularak 5 bin lira istiyor. Ve ‘eğer 5 bin lira maaş verirlerse üniversiteye iki adet kadavrayı 10’ar bin liradan verebileceğini ve bu fiyata kadavra bulmanın mümkün olmadığını’ söylüyor.

 İthal kadavra maliyetlerinin 70-80 bin lirayı bulduğu düşünülürse Orhan Mağden’in bu cazip kadavra teklifini ve 5 bin lira maaş talebini Okan Üniversitesi ‘bu kadar ucuza kadavra bulamayız düşüncesiyle’ kabul ediyor. Böylece Orhan Mağden, 5 bin lira maaşla bu vakıf üniversitesinde haftada bir gün ders vermeye başlıyor. Bir süre sonra da söz verdiği gibi kadavra başına on bin lira alarak Nisan ayında bir Pazar sabahı iki kadavrayı 34 plakalı bir araca yükleyip gönderiyor. Anatomi bölümündeki 34 plakalı ambulans, dönemin öğretim üyesi ve bugün Başhekim olan Prof. Dr. Mete Edizer’in dikkatini çekiyor ve konuyu dekanlığa aktarıyor. Kadavra giriş çıkışları kontrol ediliyor, ardından dekanlık tarafından kamera görüntüleri inceleniyor ve iki kadavranın izinsiz bir şekilde dışarı çıkarıldığı anlaşılıyor. Bunun üzerine anabilim dalı başkanı Orhan Mağden hakkında soruşturma açılıyor. 9 ay süren soruşturma geçen hafta sonuçlanıyor. Ancak böylesine vahim bir olay karşısında yapılması gereken o kişinin derhal görevden alınması ve savcılığa suç duyurusunda bulunulmasıydı. Soruşturmanın bu kadar uzun sürmesi ve o kişinin birkaç gün önceye kadar görevi başında kalması bu kişinin birileri tarafından kollandığı ve bu süre zarfında delillerin karartılabileceği şüphelerini gündeme getiriyor.”

YALNIZCA 3 AY UZAKLAŞTIRMA CEZASI ALDI!

Prof. Dr. Orhan Mağden’in Akademik Kurul toplantısında kendini “İhtiyacı olan her yere kadavra vermek bizim görevimiz ben de şahsi kadavramı verdim. Bugün olsa yine veririm” diyerek savunmaya çalıştığını belirten CHP Milletvekili Atila Sertel, ülkemizde her türlü insan ticaretinin yasak olduğunu hatırlattı. Orhan Mağden’in DEÜ Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Başkanlığı görevinden 3 ay uzaklaştırma ve maaş kesinti cezası aldığını belirten Sertel, “Kadavraların izinsiz gönderildiği ortada. Ancak bu kadavraların 20 bin lira karşılığında satıldığı iddiası doğru ise o profesör görevden tamamen el çektirilmeli ve insan ticareti yaptığı gerekçesiyle hakkında soruşturma açılmalıdır” diye konuştu.

Orhan Mağden’in 5 yıldan fazla süredir Anatomi bölüm başkanı olduğunu hatırlatan Sertel, bu skandalın basında yer almasının ardından kendisini arayan bir vatandaşın 2.5 yıl önce üniversiteye bağışladıkları kadavrayı defin için teslim alamadıklarını ve o kadavranın da satılmış olabileceği yönünde şüphelerinin olduğunu belirttiğini de sözlerine ekledi.

 


WEB SİTENİZ OLSUN İSTER MİSİNİZ ?

Aşağıdaki formu doldurunuz...
5 gün yayında kalacak ücretsiz sitenizi hazırlayınız...
Hazırladığınız deneme sitesinden memnun kalmanız halinde,
Hazırladığınız siteyi bizimle iletişime geçerek aktifleştiriniz.
Site aktifleştirmek için;    info@elalajans.net 

www.sitenizvar.net   /   www.elalajans.net
 info@sitenizvar.net   /   info@elalajans.net
Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.36725.3887
Euro6.07136.0956
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 13° 6°
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı